| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy należy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w czasie przerw w działalności gospodarczej

Czy należy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w czasie przerw w działalności gospodarczej

Przedsiębiorca podlega ubezpieczeniom społecznym od momentu rozpoczęcia wykonywania działalności do momentu zaprzestania jej wykonywania. W tym okresie jest zobowiązany do opłacania należnych składek, chyba że zawiesi działalność, a ZUS uzna to zawieszenie za faktyczne zaprzestanie wykonywania działalności.

 

Jestem taksówkarzem. W grudniu 2006 r. miałem wypadek po godzinach świadczenia usług przewozowych. Złamałem nogę, a mój samochód uległ zniszczeniu. Na okres, w którym z tego powodu nie wykonywałem działalności, zgłosiłem w ZUS przerwę. ZUS sprawdza teraz, czy miałem podstawy do wyrejestrowania działalności na ten okres. Czy może uznać, że prowadziłem działalność i kazać zapłacić mi za ten okres składki?

Mógł Pan dokonać wyrejestrowania z ubezpieczeń na okres faktycznego niewykonywania działalności. O faktycznym zaprzestaniu prowadzenia działalności przesądza charakter wykonywanej przez Pana działalności - złamana noga uniemożliwiała prowadzenie pojazdu, a ponadto pojazd ten uległ zniszczeniu. Za ten okres ZUS nie powinien żądać od Pana odprowadzenia składek.
 

Na podstawie wpisu do ewidencji działalności prowadzę jednoosobową firmę jako agent ubezpieczeniowy. Zgłaszam się do ZUS i płacę składki za dni w miesiącu, w których faktycznie wykonuję działalność, tj. podpisuję polisy z klientami. Otrzymałem decyzję ZUS, w której stwierdzono, że podlegam ubezpieczeniom i powinienem opłacać składki również za pozostałe dni. Czy decyzja ZUS jest prawidłowa?

Decyzja ZUS jest prawidłowa - powinien Pan opłacać składki również za okres prowadzenia działalności w charakterze agenta ubezpieczeniowego, a nie tylko za dni, w których podpisywał Pan umowy.
ZUS uznał, że również w dniach, w których nie podpisywał Pan umów, prowadził Pan działalność pozostając w gotowości na przyjęcie klientów. Może to potwierdzać fakt rozliczania w tym okresie przychodów i kosztów z działalności. Może się Pan odwołać od tej decyzji do sądu. Jednak mimo niejednolitego orzecznictwa sądowego w tym zakresie, większość sądów skłania się ku szerokiemu definiowaniu okresu prowadzenia działalności. Sądy nie uznają za czas niepodlegania ubezpieczeniom społecznym okresów, w których przedsiębiorca wyrejestrowywał działalność bez jednoczesnego wykreślenia wpisu do ewidencji tej działalności, jeżeli pozostawał w gotowości na wykonywanie usług wchodzących w jej zakres.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wynajmuję turystom pokoje w małej nadmorskiej miejscowości. Przy istniejącej konkurencji i braku zainteresowania poza sezonem letnim, w okresie od października do końca marca zawiesiłem działalność, traktując ją jako typową działalność sezonową. Nie wykreśliłem jednak wpisu do ewidencji działalności w gminie na ten okres. W tym czasie nie uzyskiwałem żadnych przychodów z działalności i nie księgowałem żadnych kosztów. Czy postępuję prawidłowo?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK