reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Podatki

Jak rozliczyć działalność gospodarczą prowadzoną przez niemieckiego przedsiębiorcę w Polsce

Aktualizacja: 15.11.2007

Jak obcokrajowiec powinien się rozliczać z urzędem skarbowym i ZUS w Polsce? Ma założoną firmę w Niemczech i tam opłaca składki ubezpieczeniowe oraz podatki. Planuje otworzenie filii świadczącej usługi krawieckie w Polsce i zatrudnienie pracowników. W Polsce będzie kupował materiały i szył odzież, ale sprzedawał w Niemczech. »

Kto w 2008 r. będzie zobowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych

Aktualizacja: 14.11.2007

Przedsiębiorcy muszą prowadzić księgi rachunkowe, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej 800 000 euro. »

Pomoc na restrukturyzację może być udzielana tylko do końca 2007 r.

Aktualizacja: 13.11.2007

Tylko do 31 grudnia 2007 r. organy podatkowe mogą udzielać przedsiębiorcom pomocy na restrukturyzację. Pomoc polega na możliwości uzyskania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. »

Jakie skutki w podatkach dochodowych ma skorzystanie przez przedsiębiorcę z kaucji

Aktualizacja: 12.11.2007

Przedsiębiorcy często korzystają z kaucji na zabezpieczenie roszczeń. Wielu podatników zwraca się jednak z pytaniami, jakie skutki w podatkach dochodowych wywołuje skorzystanie z kaucji? »

Jak zmniejszyć wysokość podwójnej zaliczki w grudniu

Aktualizacja: 09.11.2007

Przedsiębiorcy do 20 grudnia muszą wpłacić podwójną zaliczkę podatkową. Warto już w listopadzie zaplanować takie wydatki firmowe, które pozwolą obniżyć należne zobowiązania podatkowe. »

Jak opodatkować sprzedaż towarów handlowych otrzymanych przez spółkę z o.o. w formie aportu

Aktualizacja: 08.11.2007

Do spółki z o.o. zajmującej się sprzedażą materiałów budowlanych przystąpi wkrótce nowy wspólnik, wnosząc na pokrycie udziału wkład niepieniężny w postaci towarów handlowych (cegły, pustaki, cement, drewno) stanowiących część mienia pozostałego po likwidacji jednoosobowej działalności gospodarczej. Przedmiot tego aportu będzie następnie oferowany klientom w toku zwykłej działalności firmy. Jak kształtować się będą obowiązki podatkowe wspólnika w związku z obrotowym charakterem przedmiotu aportu? Jak ustalić wartość kosztów uzyskania przychodów przy sprzedaży przez spółkę przedmiotu aportu? »

Wybierając ryczałt można korzystać z odliczeń

Aktualizacja: 07.11.2007

Wybierając ryczałtową formę opodatkowania podatnik nie ma możliwości zaliczenia określonych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Podstawę opodatkowania można jednak pomniejszyć dokonując określonych odliczeń. »

Czy nabywca majątku odpowiada za niezapłacone podatki

Aktualizacja: 06.11.2007

Nabywca składników majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe związane z tą firmą, jeżeli ich wartość w dniu zbycia wynosi co najmniej 15,8 tys. zł. »

Czy przerwa w działalności skutkuje zapłatą VAT

Aktualizacja: 05.11.2007

Zakończenie lub wstrzymanie działalności gospodarczej w niektórych sytuacjach wiąże się z koniecznością rozliczenia VAT. Niektórzy podatnicy będą wówczas zobowiązani do opodatkowania VAT remanentu. »

Czy można opodatkować ryczałtem działalność w zakresie handlu artykułami spożywczymi

Aktualizacja: 02.11.2007

Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami spożywczymi. Mój mąż również prowadzi działalność gospodarczą, ale w innym zakresie. Czy w takiej sytuacji mogę opodatkować uzyskiwane przychody w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej? »

Czy korygować podatek przy przejęciu spółki

Aktualizacja: 31.10.2007

Przejęcie spółki w formie darowizny, zakupu, aportu nie powoduje obowiązku korekty przez nabywcę wcześniej odliczonego przez spółkę VAT. Przejmujący spółkę będzie jednak zmuszony do korekt, do których byłaby zobowiązana spółka, gdyby nie została przejęta. »

Jak rozliczyć opłatę skarbową uiszczaną przez przedsiębiorców

Aktualizacja: 30.10.2007

Czy przedsiębiorca może zaliczyć opłatę skarbową w koszty uzyskania przychodu?  »

Czy po likwidacji działalności można odzyskać VAT

Aktualizacja: 29.10.2007

Zasada neutralności podatku od towarów i usług zapewnia podatnikowi możliwość odzyskania podatku naliczonego związanego z jego działalnością opodatkowaną. Nie stanowi przeszkody do realizacji tego prawa, gdy podatnik dochodzi nadpłaty VAT po likwidacji działalności. »

Działalność gospodarcza przedsiębiorcy za granicą

Aktualizacja: 26.10.2007

 Jakie diety może rozliczyć polski przedsiębiorca, który swoją działalność prowadzi także poza granicami Polski? »

Skutki podatkowe przekształceń właścicielskich

Aktualizacja: 25.10.2007

W ramach planowanych działań restrukturyzacyjnych przedsiębiorcy (z różnych powodów) rozważają zmianę dotychczasowej formy prawnej swoich firm. Uzyskanie nowego statusu wiąże się jednak z przeprowadzeniem wielu czynności prawnych, które wywołują zróżnicowane konsekwencje podatkowe. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama