reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Podatki

Sprzedaż papierosów i alkoholu tylko z kasami

Aktualizacja: 07.07.2008

Kasy fiskalne bezwzględnie zainstalują sprzedawcy papierosów i alkoholu. Wynajmujący mieszkania nie będą mieli takiego obowiązku, o ile nie przekroczą limitu obrotów. »

Kiedy przejście na działalność gospodarczą będzie korzystne podatkowo

Aktualizacja: 03.07.2008

Sporządzam różne ekspertyzy dla przedsiębiorstw w formie umów o dzieło. Doradzono mi, abym założyła działalność gospodarczą i robiła to w ramach tej działalności. Czy taka zmiana będzie mi się opłacać podatkowo? »

Jakie odliczenia przysługują przedsiębiorcy na ryczałcie

Aktualizacja: 03.07.2008

Jedną z uproszczonych form rozliczania podatku dochodowego przez przedsiębiorców jest ryczałt. Wybór tej formy opłaca się głównie tym, którzy ponoszą niskie koszty prowadzenia firmy. »

Jak opodatkowana jest sprzedaż udziałów i akcji w spółkach kapitałowych

Aktualizacja: 03.07.2008

Czy do sprzedaży udziałów i akcji przez osobę fizyczną można zastosować stawkę liniową podatku dochodowego od osób fizycznych? »

Odszkodowanie za zakaz konkurencji podlega PIT

Aktualizacja: 03.07.2008

Odszkodowanie wypłacone pracownikowi na podstawie przepisów o zakazie konkurencji stanowi przychód ze stosunku pracy opodatkowany na zasadach ogólnych. »

Jaką stawką opodatkować zagraniczną dostawę

Aktualizacja: 03.07.2008

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rynki zagraniczne mają niejednokrotnie dylemat, czy mogą zastosować do dokonywanej dostawy stawkę 0 proc., czy też opodatkować dostawę według stawki krajowej. »

Jak należy rozliczyć działalność agroturystyczną

Aktualizacja: 03.07.2008

Prowadząc agroturystykę na wsi, nie trzeba jej zgłaszać do ewidencji. Wynajmując tylko pięć pokoi, nie ma obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Rozliczeń trzeba dokonywać, prowadząc biznes na większą skalę. »

Oprocentowaną pożyczkę przedsiębiorca łatwiej rozliczy

Aktualizacja: 19.06.2008

Pożyczkę na działalność gospodarczą udzielaną przez osobę prywatną najlepiej oprocentować. Odsetki będą stanowiły koszt uzyskania przychodu i obniżą podatek od działalności. Dla usprawnienia rozliczeń podatkowych umowę pożyczki najlepiej zawrzeć na piśmie. »

Wpływ inwestycji w środki trwałe na rozliczenia firmy

Aktualizacja: 19.06.2008

Przy rozwoju firmy inwestycje w środki trwałe są nieuniknione. Wydatki inwestycyjne nie zawsze będą mogły stanowić koszty podatkowe. Ponosząc nakłady na środki trwałe może dojść do obowiązków w VAT. »

Wywóz z kraju musi potwierdzić urząd celny

Aktualizacja: 19.06.2008

Przedsiębiorca, który chce skorzystać z 0-proc. stawki VAT przy eksporcie towarów, musi posiadać dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty, wystawiony przez urząd celny, przez który towar został wywieziony. »

Rozliczenie niedoborów towarów handlowych w kosztach

Aktualizacja: 17.06.2008

Które ze strat mogą stanowić koszt uzyskania przychodu? Jak prawidłowo udokumentować stratę? »

Jak rozliczyć wspólnika występującego ze spółki

Aktualizacja: 16.06.2008

Występujący wspólnik powinien zapłacić podatek od nadwyżki kwoty wypłaconej przez spółkę ponad wartość wkładu oraz wartość udziału w spółce, odpowiadającą dochodowi wcześniej opodatkowanemu. »

Czy wycofując komputer z działalności, należy zapłacić VAT

Aktualizacja: 16.06.2008

Jestem podatnikiem VAT. W związku z wykonywaną działalnością przed kilku laty zakupiłem komputer. Nie wprowadziłem go do ewidencji środków trwałych. Ze względu na zużycie chciałem komputer wycofać z działalności. Czy wycofując komputer z działalności, powinienem zapłacić VAT? »

Opodatkowanie i rozliczenie wydatków na alkohol w firmie

Aktualizacja: 12.06.2008

Wydatki reprezentacyjne wyłączono z katalogu kosztów uzyskania przychodów od 1 stycznia 2007 r. Wcześniej reprezentacja była uwzględniana w kosztach firmy. »

Zasady zwrotu nadpłaty podatku

Aktualizacja: 12.06.2008

Jeżeli w rozliczeniach podatnika powstała nadpłata podatku, to organ w pierwszej kolejności zaliczy ją na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rodzewicz Kudlicki & Rodzewicz

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama