| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy wspólnicy spółki osobowej mogą wybrać różne formy opodatkowania swoich dochodów

Czy wspólnicy spółki osobowej mogą wybrać różne formy opodatkowania swoich dochodów

Zamierzam wraz ze znajomym rozpocząć działalność gospodarczą w formie spółki osobowej. Czy jako wspólnicy obaj musimy wybrać taką samą formę opodatkowania? Czy jeden z nas może się rozliczać na zasadach ogólnych, zaś drugi skorzystać z opodatkowania podatkiem liniowym?

 
• wykonywał albo wykonuje w roku podatkowym
 
- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania podatkiem liniowym i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych z zastosowaniem obowiązującej skali podatkowej oraz odsetek od zaległości od tych zaliczek (art. 9a ust. 3 updof).
 
 

Przykład
 
Podatnik w 2005 r. został zatrudniony na podstawie umowy o pracę w firmie z branży spożywczej jako przedstawiciel handlowy (był odpowiedzialny za rozprowadzanie i sprzedaż nabiału). W 2007 r. podatnik zwolnił się z pracy i zarejestrował działalność gospodarczą (otworzył firmę zajmującą się usługami gazowniczymi), przy czym wybrał formę opodatkowania w postaci podatku liniowego. W tym przypadku nic nie stoi na przeszkodzie, aby podatnik świadczył tego typu usługi (gazownicze) na rzecz swojego byłego pracodawcy, nie tracąc przy tym prawa do podatku liniowego. Gdyby natomiast ten sam podatnik w ramach działalności opodatkowanej podatkiem liniowym nadal zajmował się rozprowadzaniem i sprzedażą nabiału na rzecz swojego byłego pracodawcy - straciłby prawo do tej formy opodatkowania. Gdyby jednak podatnik wybrał opodatkowanie na zasadach ogólnych - wtedy mógłby wykonywać te same czynności na rzecz swojego byłego pracodawcy bez ograniczeń.
 

• art. 8, 9a, 27 i 30c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 35, poz. 219
 

Joanna Nowicka
 
radca prawny

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »