REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
 podróże służbowe, prawa pasażera
podróże służbowe, prawa pasażera

REKLAMA

REKLAMA

Często nie wiemy, jakie prawa przysługują nam jako pasażerom kolei. Znajomość tych uprawnień pomoże nam radzić sobie w nieoczekiwanych sytuacjach, a nie raz uchroni przed oszustwem. Co powinien wiedzieć pasażer pociągu?

Kto może przeprowadzać kontrolę biletową?

Może się zdarzyć, że okazania ważnego biletu na przejazd zażąda od nas ktoś, kto nie posiada żadnego dokumentu uprawniającego go do przeprowadzania kontroli. Warto pamiętać, że według art. 33a prawa przewozowego, kontroli dokumentów przewozu mogą dokonywać tylko osoby, które legitymują się umieszczonym w widocznym miejscu identyfikatorem. Na identyfikatorze powinna znaleźć się nazwa przewoźnika, numer identyfikacyjny, zdjęcie i zakres upoważnienia kontrolującego oraz okres ważności identyfikatora i pieczęć i podpis wystawcy. Pasażer ma więc prawo nie  pokazywać ważnego biletu, ani nawet nie podejmować rozmowy z osobą, która nie pokaże identyfikatora. Nieświadomość podróżnych mogą wykorzystywać oszuści, którzy próbują wyłudzać kary za brak ważnego biletu, podszywając się pod kontrolerów.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Prawa pasażera podczas kontroli

Jeśli kontroler stwierdzi u nas brak ważnego biletu na przejazd albo dokumentu uprawniającego do biletu ulgowego, wystawi nam wezwanie do zapłaty (o ile nie chcemy lub nie możemy zapłacić kary na miejscu). Na każdym wezwaniu do zapłaty widnieje rubryczka „uwagi podróżnego”.  Warto z niej korzystać, gdy mamy zastrzeżenia co do zasadności mandatu. Wyjaśnienia te mogą okazać się przydatne podczas rozpatrywania naszej sprawy w drodze odwoławczej. Pismo w sprawie odwołania należy złożyć w ciągu siedmiu dni od otrzymania wezwania (pocztą lub osobiście przez kontrolera). Szczegółowe informacje dotyczące odwołań, znajdują się w regulaminach poszczególnych przewoźnikow.

Podróże służbowe 2015 r.

Bilety dla małych dzieci

Ustawa o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego stanowi, że dzieci do lat czterech mogą podróżować pociągami bezpłatnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Nie oznacza to, że dziecko poniżej czwartego roku życia w ogóle nie potrzebuje biletu. Aby nie zapłacić mandatu, należy wziąć w kasie ( lub od konduktora, jeśli jest nieczynna) bilet ze zniżką 100% i, w razie kontroli, okazać go kontrolerowi wraz z dokumentem potwierdzającym wiek dziecka. Jeśli nie zdążymy pobrać biletu w kasie, konduktor doliczy dodatkową opłatę za wydanie biletu w pociągu. Uzasadnieniem takiej procedury jest fakt, że bilet jest dokumentem potwierdzającym zawarcie umowy o przejazd z przewoźnikiem.

Podróż służbową można rozliczyć w kosztach firmowych

Zwrot niewykorzystanego biletu

Czy podróż służbową wlicza się do czasu pracy?

Prawo przewozowe pozwala na zmianę lub odstąpienie od umowy przewozu, którą pasażer zawiera z przewoźnikiem poprzez zakup biletu. Podróżnemu odstępującemu od umowy, przysługuje zwrot kwoty, którą zapłacił za bilet, po potrąceniu z niej pewnej części (odstępnego). Przewoźnik dokonuje jednak potrącenia tylko wtedy, gdy to nie z jego winy pasażer nie skorzystał z przewozu. Co do zasady, bilet można oddać do godziny planowanego odjazdu pociągu. Trzeba jednak zaznaczyć, że termin ten może być liczony na wiele sposobów w zależności od biletów, rodzajów pociągu czy kanałów sprzedaży. Szczegółowych informacji należy więc zawsze szukać w regulaminach przewozowych danej spółki, regulaminach internetowej sprzedaży czy warunkach danej promocji. W przypadku biletów bez rezerwacji miejsc, ważnych przez cały dzień, zwrotu możemy dokonać do końca dnia.

Bilet jest ważny do 20.07.2014 r., możemy więc go zwrócić do godziny 23:59 20.07.2014 r.

Gdy na bilecie napisano, że jest on ważny przez godzinę, zwrotu pieniędzy można zażądać do upływu tego czasu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA