reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Odszkodowania prywatne > Prawa pasażerów na kolei

Prawa pasażerów na kolei

Często nie wiemy, jakie prawa przysługują nam jako pasażerom kolei. Znajomość tych uprawnień pomoże nam radzić sobie w nieoczekiwanych sytuacjach, a nie raz uchroni przed oszustwem. Co powinien wiedzieć pasażer pociągu?

Kto może przeprowadzać kontrolę biletową?

Może się zdarzyć, że okazania ważnego biletu na przejazd zażąda od nas ktoś, kto nie posiada żadnego dokumentu uprawniającego go do przeprowadzania kontroli. Warto pamiętać, że według art. 33a prawa przewozowego, kontroli dokumentów przewozu mogą dokonywać tylko osoby, które legitymują się umieszczonym w widocznym miejscu identyfikatorem. Na identyfikatorze powinna znaleźć się nazwa przewoźnika, numer identyfikacyjny, zdjęcie i zakres upoważnienia kontrolującego oraz okres ważności identyfikatora i pieczęć i podpis wystawcy. Pasażer ma więc prawo nie  pokazywać ważnego biletu, ani nawet nie podejmować rozmowy z osobą, która nie pokaże identyfikatora. Nieświadomość podróżnych mogą wykorzystywać oszuści, którzy próbują wyłudzać kary za brak ważnego biletu, podszywając się pod kontrolerów.

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Prawa pasażera podczas kontroli

Jeśli kontroler stwierdzi u nas brak ważnego biletu na przejazd albo dokumentu uprawniającego do biletu ulgowego, wystawi nam wezwanie do zapłaty (o ile nie chcemy lub nie możemy zapłacić kary na miejscu). Na każdym wezwaniu do zapłaty widnieje rubryczka „uwagi podróżnego”.  Warto z niej korzystać, gdy mamy zastrzeżenia co do zasadności mandatu. Wyjaśnienia te mogą okazać się przydatne podczas rozpatrywania naszej sprawy w drodze odwoławczej. Pismo w sprawie odwołania należy złożyć w ciągu siedmiu dni od otrzymania wezwania (pocztą lub osobiście przez kontrolera). Szczegółowe informacje dotyczące odwołań, znajdują się w regulaminach poszczególnych przewoźnikow.

Podróże służbowe 2015 r.

Bilety dla małych dzieci

Ustawa o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego stanowi, że dzieci do lat czterech mogą podróżować pociągami bezpłatnie.

 Nie oznacza to, że dziecko poniżej czwartego roku życia w ogóle nie potrzebuje biletu. Aby nie zapłacić mandatu, należy wziąć w kasie ( lub od konduktora, jeśli jest nieczynna) bilet ze zniżką 100% i, w razie kontroli, okazać go kontrolerowi wraz z dokumentem potwierdzającym wiek dziecka. Jeśli nie zdążymy pobrać biletu w kasie, konduktor doliczy dodatkową opłatę za wydanie biletu w pociągu. Uzasadnieniem takiej procedury jest fakt, że bilet jest dokumentem potwierdzającym zawarcie umowy o przejazd z przewoźnikiem.

Podróż służbową można rozliczyć w kosztach firmowych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GKR Legal

Przejrzyste Zasady, Adekwatne Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama