Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu oldtimer. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące oldtimer.
Aktualizacja: 21.07.2011
Przez wiele lat konstruktorzy poszukiwali rozwiązań, pozwalających na uzyskiwanie w silnikach o zapłonie iskrowym maksymalnie jednorodnej mieszanki paliwowo-powietrznej, z kroplami paliwa o mikroskopijnej wielkości, co pozwalałoby na jego szybsze odparowywanie, a tym samym na dokładniejsze i szybsze spalanie. Dzięki temu sprawność silnika mogłaby wzrosnąć nawet o kilkanaście procent. »
Co zrobić po zgubieniu kluczyka w samochodzie bez blokady kierownicy?
Aktualizacja: 21.09.2011
Do uruchomienia pojazdu nie jest potrzebny kluczyk od stacyjki. Wie o tym każdy złodziej samochodów, ale nie każdy kierowca. Tymczasem jest to bardzo łatwe. Warto się tego nauczyć, bo kluczyk zgubić łatwo, a nie zawsze ma się przy sobie zapasowy. »
Opony pojazdów zabytkowych – czym się różnią od opon współczesnych?
Aktualizacja: 21.09.2011
Jedną z najsłabszych stron produkowanych w pierwszej połowie XX wieku pojazdów były ich opony. Nie bez powodu nazywano je „kartoflakami”. »
Archaiczne rozwiązania konstrukcyjne w pojazdach zabytkowych
Aktualizacja: 21.09.2011
Pojazdy zabytkowe często charakteryzują się rozwiązaniami technicznymi, które u dzisiejszych motofanów mogą wywołać jedynie śmiech lub w najlepszym wypadku zdziwienie. »
Różnice pomiędzy silnikami dolnozaworowymi i górnozaworowymi
Aktualizacja: 21.09.2011
W pojazdach zabytkowych mamy bardzo często do czynienia z silnikami dolnozaworowymi. Są to niemal zawsze silniki bardzo stare, liczące co najmniej pięćdziesiąt lat i dawno wycofane z produkcji. »
Zabytkowe pojazdy najczęściej spotykane na naszych drogach
Aktualizacja: 21.09.2011
Polski przemysł motoryzacyjny nie miał w latach powojennych nadzwyczaj interesującej historii. Pojazdy produkowano przez dziesięciolecia niemal w niezmienionej postaci, a różnice między kolejnymi modelami polegały głownie na kosmetycznych zmianach wyglądu i cyfr lub liter w oznaczeniach. »
Jak zabezpieczyć się przed skutkami różnych awarii w trasie?
Aktualizacja: 21.09.2011
Stare, zabytkowe pojazdy mają wiele części oryginalnych, pracujących w nich od nowości lub od wielu lat, które mogą w każdej chwili ulec awarii. Trudno je wszystkie wymienić na nowe podczas odrestaurowywania auta. »
Aktualizacja: 21.09.2011
Ponieważ współcześnie produkowane samochody nie wymagają okresowego smarowania elementów układu kierowniczego, zawieszenia i hamulców, może jedynie z wyjątkiem linek hamulca ręcznego, coraz trudniej znaleźć warsztat, świadczący taką usługę. »
Jak zmniejszyć lub zlikwidować poślizg paska klinowego?
Aktualizacja: 21.09.2011
Pasek klinowy w silniku samochodowym służy do napędzania kilku urządzeń, stanowiących jego osprzęt, takich jak pompa wodna, wentylator chłodnicy i prądnica lub alternator. »
Jak znaleźć przyczynę rozładowywania się akumulatora podczas kilkudniowego postoju samochodu?
Aktualizacja: 21.09.2011
Wielu kierowców doświadczyło niemiłej sytuacji, kiedy po dłuższym postoju samochodu nie można uruchomić silnika, ponieważ akumulator jest prawie całkowicie rozładowany. Najczęściej powodem są usterki instalacji pojazdu, ale nie tylko. »
Jak zbadać zdolność rozruchową akumulatora po kilku latach eksploatacji?
Aktualizacja: 21.09.2011
Najważniejszym parametrem akumulatora samochodowego jest jego zdolność rozruchowa. Im jest ona mniejsza, tym większe ryzyko nieudanego rozruchu silnika, zwłaszcza w niskich temperaturach. »
Jak osuszyć silnik po zachlapaniu go wodą?
Aktualizacja: 21.09.2011
W wielu pojazdach konstrukcja silnika jak i ego komory powodowały, że po nieostrożnym przejechaniu przez większą kałużę silnik natychmiast gasł i uruchomienie go było przez dłuższy czas niemożliwe. Jest na to sposób. »
Jakie są przyczyny nagle pojawiającego się nadmiernego zużycia paliwa?
Aktualizacja: 21.09.2011
Nie ma chyba kierowcy, który choć raz nie zauważył, że jego samochód zaczyna nagle, z nieznanego powodu, zużywać dużo więcej paliwa niż dotychczas. Zjawisko to, pomijając wycieki z nieszczelnego układu paliwowego, może mieć wiele przyczyn. »
Jakie są przyczyny „ściągania” pojazdu w jedną stronę podczas jazdy?
Aktualizacja: 21.09.2011
Zdarza się czasem, że samochód zaczyna wykazywać tendencję do samoczynnej zmiany toru jazdy i kierowca musi wówczas cały czas przeciwstawiać się temu za pomocą odpowiedniej zmiany położenia kierownicy. Mówimy wówczas o „ściąganiu pojazdu”. »
Dlaczego silnik zgasł podczas jazdy i nie daje się uruchomić?
Aktualizacja: 03.09.2020
Czasem zdarza się, że silnik podczas jazdy niespodziewanie zgaśnie i nie daje się uruchomić. Mogą być różne przyczyny tego zjawiska. Każdej z nich towarzyszą inne symptomy. »