Kategorie

Mandaty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mandat za jazdę hulajnogą elektryczną staje się faktem od 20 maja 2021 roku. To moment, w którym w Polsce zaczynają obowiązywać nowe przepisy.
Mandaty za prędkość? Już niedługo może być ich więcej, szczególnie że GITD wybrało się na zakupy. Powstanie m.in. 26 nowych fotoradarów.
Mandat za dwie naklejki na szybie. Czy jest możliwy? I ile może wynosić? Poszukajmy odpowiedzi na te pytania.
Czy można prowadzić samochód z ręką w gipsie? Czy kierowca ze złamaną ręką musi się liczyć z mandatem? Sprawdzimy to.
Czy w taksówce trzeba mieć maseczkę? Obecnie obowiązujące przepisy są bardzo precyzyjne w tej kwestii. Sprawdźcie jaka jest odpowiedź na pytanie.
Mandaty dla taksówkarzy - a konkretnie wszystkich przewoźników - dotyczą higienicznych warunków jazdy. Karę można otrzymać za bałagan w kabinie.
Taryfikator punktów karnych 2021 r. Dziś opowiemy o tym, za jakie wykroczenie i jaką ilość punktów karnych może otrzymać kierowca. Oto aktualne dane!
Taryfikator mandatów 2021 r., czyli dziś przedstawimy wszystkie kary, które na kierowców i pieszych czekają na drogach.
Punkty karne: jak sprawdzić ich ilość? To niezwykle proste. Nie musisz iść na komisariat, a skontrolujesz je we własnym domu przy użyciu telefonu.
Koronawirus, Wielkanoc 2021, mandaty - to pojęcia, którym przyjrzymy się dziś. Za co można otrzymać mandat podczas wyjazdu samochodem na święta?
Kary za wyjazd na święta wielkanocne 2021 r. Czyli na jakie obostrzenia powinni przygotować się kierowcy i pasażerowie aut?
Kiedy kasują się punkty karne? Czyli dziś zajmiemy się ewidencją kierowców. Sprawdzimy m.in. ile trzeba czekać na przedawnienie punktów karnych.
Sprawdzanie punktów karnych to obecnie trzy możliwości. Która jest najbardziej intuicyjna i jak konkretnie poznać stan ewidencji kierowcy?
Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym jest obwarowane nie tylko dużym mandatem. Kierowca może nawet stracić prawo jazdy!
Taryfikator mandatów 2021 r.: czy szykują się jakieś zmiany w sposobie karania kierowców? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Jazda na rowerze po alkoholu oznacza konsekwencje prawne. Jest ona wykroczeniem czy przestępstwem? Jaki konkretnie mandat czeka rowerzystę?
Mandaty dla pieszych mają za zadanie napiętnować złe zachowania drogowe. Jak wysokie mogą być? W skrajnym przypadku kara sięgnie 500 złotych!
Mandaty dla rowerzystów w taryfikatorze często nie są wysokie. Drastyczne przekroczenie przepisów będzie mimo wszystko słono karane!
Taryfikator mandatów, czyli dziś przygotowaliśmy dla was spis wszystkich kar, które czekają na kierowców na polskich drogach.
Tablica za szybą: czy to legalne na polskich drogach, czy auto powinno zostać wycofane z ruchu? Oto pytanie na dziś.
Auto bez tablic i powrót do domu na kołach po zakupie. Co na to polskie prawo? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Mandat za brak zimowych opon? 2021 r. zmienia stan prawny? Czy kierowca musi obawiać się kary? To postanowiliśmy sprawdzić dziś.
Brudne tablice rejestracyjne? Mandat to jedna z form kary, którą dla kierowcy mogą przygotować funkcjonariusze.
Kulig samochodem to popularna forma zimowej rozrywki. Tylko czy ciągnięcie sanek autem po drodze publicznej to dobry pomysł?
Odśnieżanie samochodu? przepisy są w tej kwestii jednoznaczne! Określają i sposób, i warunki odśnieżania. Zobacz o czym pamiętać.
Ile punktów karnych za telefon? Korzystanie z telefonu - czy to rozmowa, czy pisanie SMS-ów - jest wykroczeniem obwarowanym dość wysoką karą.
Prędkość w terenie zabudowanym zostanie ograniczona. Projekt przygotowany przez rząd oznacza m.in. zmniejszenie limitu szybkości w nocy.
Już 5 grudnia kierowcy pojadą bez prawa jazdy. Na czym polega nowelizacja przepisów i o czym pamiętać, aby mimo wszystko nie narazić się na mandat?
W dużych miastach znalezienie przestrzeni parkingowej jest niełatwym zadaniem. Ile mogą kosztować błędy? Mandat za parkowanie może być słony!
Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że koronawirus nie ogranicza możliwości wymiany opon. Na kierowców nie czekają mandaty!
Mandat za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych powinien być dotkliwy i taki jest. Kierowca może zapłacić nawet 800 złotych!
Czasami kierowcy zdejmują oznaczenia świadomie. Czasami te są gubione w czasie jazdy. Warto wiedzieć jaki jest mandat za brak tablicy rejestracyjnej.
W dużym mieście nietrudno o mandat za parkowanie. Kiedy przedawnia się tego typu kara? Co na temat przedawnienia musi wiedzieć kierowca?
Maseczka w samochodzie nadal jest obowiązkowa? Rządzący po raz kolejny zmieni obostrzenia w tej kwestii. Sprawdź co powinieneś wiedzieć.
Mandat za ostrzeganie przed policją może być naprawdę słony. Szczególnie że policjanci uzupełnią grzywnę punktami karnymi!
Jesień i zima to momenty słabszej widoczności na drodze. Jak powinni zadbać o siebie piesi? Zobaczcie jak odblaski wpływają na bezpieczeństwo.
Zakazy w przypadku kierowców są znane. Czy są jednak jakieś prawne ograniczenia dla rowerzystów? Dziś omówimy zagadnienie: rower a zakazy.
Dowód rejestracyjny określa ilość pasażerów. Co gdy kierowca nie zastosuje się do zapisu? Mandat za zbyt dużą liczbę osób w samochodzie jest wysoki.
Wjazd na skrzyżowanie na wczesnym czerwonym jest popularnym wykroczeniem. Dlatego sprawdź ile wynosi mandat za czerwone światło z kamery.
Prawo o ruchu drogowym to nie tylko zasady ruchu pojazdów. Przepisy określają również reguły, który obowiązują osoby poruszające się pieszo. A więc gdzie pieszy może przejść przez jezdnię? Sprawdziliśmy to.
W przypadku ratowania życia liczy się każda minuta. A dojazd np. karetki na miejsce wypadku w zakorkowanym mieście, może być poważnym problemem. Stąd pomysł na unormowanie prawne takiego pojęcia jak korytarz życia. Mandat ma jedynie zmusić kierowców do jego respektowania.
Kontrola drogowa nie zawsze kończy się miło dla kierowców. Często funkcjonariusze w jej trakcie wlepiają mandat. Płatność kartą na miejscu wykroczenia sprawia jednak, że prowadzący może szybciej uregulować karę. Jak wygląda procedura i czemu jest wygodna?
Mycie samochodu jest weekendowym rytuałem dla wielu kierowców. Niestety może się ono skończyć nawet 500-złotowym mandatem. Kiedy właściciel naraża się na mandat za mycia auta?
Kierowca ma obowiązek włączenie oświetlenia w pojeździe podczas jazdy. Obowiązek ten dotyczy głównie świateł mijania, ale od świtu do zmierzchu zamiennie możliwa jest jazda na światłach dziennych. Mandat za niestosowanie się do przepisów nie jest przesadnie dotkliwy.
Piesi nie mają szans w starciu z samochodem. Dlatego dla ustawodawcy szczególnie ważne było chronienie tych miejsc, w których pojazdy spotykają się z przechodniami. Co przepisy mówią na temat wyprzedzania na pasach? Sprawdziliśmy.
Samochód osobowy nie ma żadnych szans w starciu z rozpędzonym pociągiem. Kwestia bezpiecznych zachowań na przejazdach jest zatem niezwykle kluczowa. Jakie kary czekają na kierowców popełniających wykroczenia na przejazdach kolejowych? Dotkliwe!
Dostałeś list, w którym jesteś proszony o wskazanie kierującego pojazdem zarejestrowanym przez fotoradar? Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich taka praktyka jest nielegalna! Czy dojdzie do zmiany prawa? RPO złożył już wniosek do senackiej komisji.
Po polskich drogach porusza się coraz więcej pojazdów z zaciemnionymi szybami. Jak jednak wykonać taką modyfikację, ale ta była zgodna z prawem?
Tylko w roku 2018 niemieckie służby wysłały do Polski blisko 730 tysięcy zapytań dotyczących właścicieli pojazdów. Czy mandaty w Niemczech przedawniają się? Tak, warto jednak wiedzieć kiedy.
Niemcy to nie tylko popularne miejsce wyjazdów, ale i pracy dla Polaków. Zanim jednak kierowca znad Wisły trafi na drogi nad Renem, powinien poznać tamtejsze przepisy. W przeciwnym razie przekona się jak wysokie są mandaty w Niemczech.