Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu kodeks drogowy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące kodeks drogowy.
Dział Va Kodeksu drogowego- Działania na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego (art. 140 b-140 l)
Aktualizacja: 18.07.2011
Krajowa Rada na rzecz Bezpieczeństwa Drogowego jest organem pomocniczym Rady Ministrów w sprawach bezpieczeństwa ruchu drogowego. »
Dział V Kodeksu drogowego-Kontrola ruchu drogowego (art. 129-140a)
Aktualizacja: 18.07.2011
Wszystkie uprawnienia Policji dotyczące kontroli ruchu drogowego opisane są w V dziale Kodeksu drogowego. »
Dział IV Kodeksu drogowego-Kierujący (art. 87-128)
Aktualizacja: 18.07.2011
Zasady szkolenia i egzaminowania są kluczowym elementem nabywania wiedzy niezbędnej do prowadzenia pojazdów. W tym dziale znajdziemy listę wymagań jakie stawia się przed przyszłymi kierowcami, dotyczące wieku, stanu zdrowia, inaczej sprawności pod względem fizycznym i psychicznym. »
Dział III Kodeksu drogowego-Pojazdy (art. 66-86)
Aktualizacja: 18.07.2011
W dziale dotyczącym pojazdów przedstawione są warunki techniczne dopuszczalności pojazdów do ruchu, oraz zasady ewidencjonowania pojazdów. »
Dział II Kodeksu drogowego-Ruch drogowy (art. 3-65)
Aktualizacja: 18.07.2011
Dział dotyczący ruchu drogowego zawiera reguły odnoszące się do ruchu pieszych, oraz ruchu pojazdów. »
Dział I Kodeksu drogowego- Przepisy ogólne (art. 1-2)
Aktualizacja: 18.07.2011
Kodeks drogowy reguluje zasady ruchu na drogach publicznych, warunki dopuszczenia pojazdów do ruchu, wymagania do osób kierujących pojazdami oraz zasady kontroli ruchu drogowego. »
Aktualizacja: 18.07.2011
Kodeks drogowy reguluje zasady ruchu na drogach publicznych, warunki dopuszczenia pojazdów do ruchu, wymagania do osób kierujących pojazdami oraz zasady kontroli ruchu drogowego. Kodeks drogowy i jego przepisy stosują się również do ruchu odbywającego się poza drogami publicznymi. »
Jak omijać pojazdy komunikacji publicznej stojące na przystankach?
Aktualizacja: 28.06.2011
Stojący na przystanku tramwaj lub autobus często stwarza spore zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu. Polega ono głownie na tym, że wysiadający z niego pasażerowie nie zawsze znają i szanują zasady ruchu drogowego, a często zapominają o instynkcie samozachowawczym. »
Jak wygląda zapisywanie się na egzamin na prawo jazdy?
Aktualizacja: 29.09.2020
Aby uzyskać prawo jazdy, należy ukończyć odpowiedni kurs, nie mieć przeciwwskazań lekarskich i, to co jest najtrudniejsze, zdać egzamin teoretyczny i praktyczny. Jak w praktyce wygląda zapisanie się na egzamin na prawo jazdy? »
Mandaty na drogach osiedlowych i parkingach
Aktualizacja: 11.09.2012
Do niedawna w przypadku popełnienia wykroczenia na parkingu hipermarketu czy też na drodze osiedlowej Policja była bezbronna wobec niesubordynowanego kierowcy. Wprowadzone we wrześniu 2011 r. przepisy pozwalają na interwencję. »
Aktualizacja: 27.03.2011
Prawo jazdy jest dokumentem potwierdzającym uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych określonej kategorii. Aby je uzyskać, należy odbyć odpowiedni kurs i zdać egzamin teoretyczny (test komputerowy) oraz praktyczny. Należy również spełnić warunki dotyczące wieku, stanu zdrowia oraz karalności. »
Kto może kontrolować szkoły nauki jazdy?
Aktualizacja: 28.02.2011
Ustawa o kierujących pojazdami wprowadza dodatkowe wymagania dla instruktorów nauki jazdy, a także uprawnia starostów do kontrolowania szkół nauki jazdy. Regulacje te wejdą w Zycie 10 lutego 2012 roku. »
Kto może otrzymać prawo jazdy?
Aktualizacja: 06.04.2011
O uprawnienia do kierowania pojazdami, czyli o prawo jazdy, ubiegać się może osoba, która osiągnęła wymagany dla danej kategorii wiek oraz uzyskała orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem. »
Czy można odwołać się od wyniku egzaminu?
Aktualizacja: 23.05.2011
Wielu kursantów po nieudanym egzaminie czuło się skrzywdzonych. Mało kto jednak wie, że od wyniku nie zdanego egzaminu możemy się odwoływać. »