reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Zbieg tytułów do ubezpieczeń emerytalno-rentowych po zmianach

Zbieg tytułów do ubezpieczeń emerytalno-rentowych po zmianach

Od 1 stycznia 2016 r. zmieniły się zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym w sytuacji, gdy jednym z tytułów jest umowa zlecenia lub umów takich jest kilka. W artykule temat ten został szczegółowo omówiony na przykładach.

Obowiązkowymi tytułami do ubezpieczeń emerytalno-rentowych są m.in. umowy o pracę, umowy zlecenia, pozarolnicza działalność gospodarcza czy pobieranie zasiłku macierzyńskiego. O ile nie jest trudne ustalenie, jakim ubezpieczeniom osoba podlega, mając tylko jeden tytuł – np. tylko umowę o pracę czy jedno zlecenie, o tyle rozstrzygnięcie w tym zakresie komplikuje się w razie posiadania kilku tytułów jednocześnie (tzw. zbieg tytułów).

Zbieg tytułów

Zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych zachodzi wówczas, gdy osoba jednocześnie pozostaje w kilku stosunkach prawnych i/lub posiada źródła przychodów, które wywołują obowiązek składkowy. Z takim zbiegiem mamy do czynienia w sytuacji np. wykonywania umowy zlecenia i umowy o pracę, kilku umów zlecenia czy prowadzenia własnej firmy i realizowania zlecenia. W niektórych przypadkach wpływ na charakter i zakres ubezpieczeń ma również posiadanie ustalonego prawa do renty bądź emerytury, a także bycie studentem lub uczniem. Zmiany przepisów ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) wprowadzone ustawą z 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw dotyczą przede wszystkim zleceniobiorców, u których występuje zbieg tytułów do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Zobacz serwis: Zarządzanie

Od 1 stycznia 2016 r. w art. 9 ustawy systemowej, który rozstrzyga zbiegi tytułów do ubezpieczeń, obowiązuje nowy ust. 2c, zgodnie z którym osoba, wykonująca umowę zlecenia, której podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym miesiącu jest niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę, spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów, podlega obowiązkowo tym ubezpieczeniom również z innych tytułów. Zasady tej nie stosuje się jednak, jeżeli łączna podstawa wymiaru składek z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia lub z innych tytułów osiąga kwotę minimalnej płacy. Od 1 stycznia 2016 r. wynagrodzenie minimalne wynosi 1850 zł.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Zbieg tytułów do ubezpieczeń emerytalno-rentowych po zmianach

W dalszej części porady szczegółowe wyjaśnienie na temat zbiegu tytułów do ubezpieczenia wraz z przykładami

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zbieg tytułów do ubezpieczeń emerytalno-rentowych po zmianach. /fot. Fotolia
Zbieg tytułów do ubezpieczeń emerytalno-rentowych po zmianach. /fot. Fotolia

Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jan Bijas

Dyrektor Generalny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama