| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Zbieg tytułów do ubezpieczeń emerytalno-rentowych po zmianach

Zbieg tytułów do ubezpieczeń emerytalno-rentowych po zmianach

Od 1 stycznia 2016 r. zmieniły się zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym w sytuacji, gdy jednym z tytułów jest umowa zlecenia lub umów takich jest kilka. W artykule temat ten został szczegółowo omówiony na przykładach.

Obowiązkowymi tytułami do ubezpieczeń emerytalno-rentowych są m.in. umowy o pracę, umowy zlecenia, pozarolnicza działalność gospodarcza czy pobieranie zasiłku macierzyńskiego. O ile nie jest trudne ustalenie, jakim ubezpieczeniom osoba podlega, mając tylko jeden tytuł – np. tylko umowę o pracę czy jedno zlecenie, o tyle rozstrzygnięcie w tym zakresie komplikuje się w razie posiadania kilku tytułów jednocześnie (tzw. zbieg tytułów).

Zbieg tytułów

Zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych zachodzi wówczas, gdy osoba jednocześnie pozostaje w kilku stosunkach prawnych i/lub posiada źródła przychodów, które wywołują obowiązek składkowy. Z takim zbiegiem mamy do czynienia w sytuacji np. wykonywania umowy zlecenia i umowy o pracę, kilku umów zlecenia czy prowadzenia własnej firmy i realizowania zlecenia. W niektórych przypadkach wpływ na charakter i zakres ubezpieczeń ma również posiadanie ustalonego prawa do renty bądź emerytury, a także bycie studentem lub uczniem. Zmiany przepisów ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) wprowadzone ustawą z 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw dotyczą przede wszystkim zleceniobiorców, u których występuje zbieg tytułów do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Zobacz serwis: Zarządzanie

Od 1 stycznia 2016 r. w art. 9 ustawy systemowej, który rozstrzyga zbiegi tytułów do ubezpieczeń, obowiązuje nowy ust. 2c, zgodnie z którym osoba, wykonująca umowę zlecenia, której podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym miesiącu jest niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę, spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów, podlega obowiązkowo tym ubezpieczeniom również z innych tytułów. Zasady tej nie stosuje się jednak, jeżeli łączna podstawa wymiaru składek z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia lub z innych tytułów osiąga kwotę minimalnej płacy. Od 1 stycznia 2016 r. wynagrodzenie minimalne wynosi 1850 zł.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Zbieg tytułów do ubezpieczeń emerytalno-rentowych po zmianach

W dalszej części porady szczegółowe wyjaśnienie na temat zbiegu tytułów do ubezpieczenia wraz z przykładami

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zbieg tytułów do ubezpieczeń emerytalno-rentowych po zmianach. /fot. Fotolia
Zbieg tytułów do ubezpieczeń emerytalno-rentowych po zmianach. /fot. Fotolia

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »