| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Kiedy mamy do czynienia z remontem a kiedy z ulepszeniem środka trwałego

Kiedy mamy do czynienia z remontem a kiedy z ulepszeniem środka trwałego

Jestem przedsiębiorcą. Zamierzam dokonać generalnego remontu mojej niewielkiej hali produkcyjnej oraz infrastruktury na terenie zakładu. Remont ma dotyczyć: wymiany okien i dachu hali, wykonanie nowej posadzki, ocieplenie hali. Ponadto wykonany zostanie remont drogi dojazdowej do hali na terenie zakładu oraz placu wokół niej. Czy ww. prace mam zakwalifikować podatkowo jako remont, czy też może ulepszenie środków trwałych?

Wymiana elementów obiektów na nowocześniejsze

Charakter prac budowlanych, remontowych, konserwacyjnych, ulepszeniowych zmienia się wraz z postępem technologicznym (wymiana na nowocześniejsze). Wątpliwości pojawiają się wtedy, gdy w wyniku postępu technologicznego, niektóre elementy środków trwałych są zastępowane przez, nowocześniejsze.

Może się okazać, że wymiana zużytych części na bardziej nowoczesne może przyczynić się do zwiększenia zdolności wytwórczej środka trwałego czy też poprawy jego parametrów użytkowych.

Jednak analizując wyjaśnienia organów podatkowych należy stwierdzić, że stoją one na stanowisku uznawania wykonanych prac za remontowe, mimo że w trakcie wykonywania tych prac dochodzi do wymiany zużytych elementów środka trwałego na bardziej nowoczesne.

Zobacz: Jak obliczyć opłacalność firmy?

Jak potraktować wymianę okien

W przypadku wymiany okien (np. na nowe plastikowe) ze względu na powszechny charakter takich prac oraz ze względów ekonomicznych zalicza się do kosztów uzyskania przychodów. Takie rozwiązanie potwierdzają interpretacje organów podatkowych np. pismo Izby Skarbowej w Rzeszowie z 25 maja 2006 r., sygn. IS.I/1-4151/8/06.

Mimo tego, w niektórych przypadkach wymiana okien może być potraktowana przez organy podatkowe nie jako remont, ale ulepszenie, np. Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta w piśmie z 27 października 2005 r., sygn. PD-1/423/15/05 uznał, iż spółdzielnia wymieniając okna i drzwi w budynkach mieszkalnych i użytkowych, dokonując inwestycji zwiększającej wartość środka trwałego powoduje jednocześnie wyciszenie z ulicy hałasu w lokalach mieszkalnych oraz zmniejszy zużycie energii cieplnej. W opinii Izby wydatki poniesione na wykonanie takich prac zwiększają wartość użytkową i techniczną budynków, a w konsekwencji wartość początkową środka trwałego dlatego będą kosztem uzyskania przychodów, ale poprzez odpisy amortyzacyjne.

Wymiana dachu

Problem podobnego rodzaju powstaje również w przypadku remontów dachów kiedy np. zużyta papa czy eternit są zastępowane np. blachodachówką. Wówczas mamy do czynienia z sytuacją zmiany materiału budowlanego na bardziej nowoczesny.

W opinii organów podatkowych uwzględniając obecny stopień zaawansowania techniki budowlanej, zamiana papy na blachę jest ekonomicznie uzasadniona i nie powoduje podwyższenia wartości środka trwałego.

Zatem poniesione wydatki można zakwalifikować jako remont, a tym samym zaliczyć je bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Transportu Samochodowego

Instytut Transportu Samochodowego prowadzi, koordynuje i popularyzuje badawczo-wdrożeniową działalność naukową w dziedzinie transportu samochodowego. ITS istnieje od 1952 roku i jest najstarszą tego typu jednostką badawczą w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »