REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zapewnić kontrolę nad wydatkami firmowymi i zwiększyć bezpieczeństwo transakcji z kartą Visa Business?

finanse, karta Fot. Fotolia
finanse, karta Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Karty płatnicze pozwalają na dużą redukcję transakcji gotówkowych- zwiększając bezpieczeństwo, wygodę i przejrzystość firmowych wydatków. Wszystko to składa się na wartą uwagi oszczędność pieniędzy i czasu.

REKLAMA

Firmowe środki w portfelu: nie tylko dla szefa

Typy kart płatniczych Visa Business

Karta debetowa: Karta płatnicza powiązana bezpośrednio z rachunkiem firmowym  pozwalająca na dokonywanie płatności do wysokości dostępnego salda rachunku – oraz (obarczoną dodatkowymi opłatami ) możliwością sięgnięcia po dodatkowe środki do wysokości z góry określonej (debet)

Karta kredytowa: Karta płatnicza z odrębnym od firmowego rachunkiem – z przyznanym, odnawialnym limitem kredytowym. Z końcem okresu rozliczeniowego (z reguły jest to miesiąc) posiadacz decyduje o spłacie całości lub części (co najmniej minimalna, określana przez bank kwota spłaty salda karty). Spłata całości salda w terminie (sięgającym nawet 50-u dni od końca okresu rozliczeniowego) pozwala na korzystanie z nieoprocentowanego kredytu dla transakcji bezgotówkowych. Odsetki i opłaty naliczane są od niespłaconego salda i wypłat gotówki.

Karta obciążeniowa: Podobna do karty kredytowej z uwagi na oddzielny rachunek i przyznany limit kredytowy –z jedną istotną różnicą. Po zakończeniu okresu rozliczeniowego i otrzymania zestawienia operacji – kwota wykorzystana za pośrednictwem karty musi być spłacona w całości.

Karta przedpłacona: Kolejny typ karty posiadającej własny rachunek oddzielny od rachunku firmowego. Nie dysponuje jednak linią kredytową – a środkami przelanymi bezpośrednio na jej rachunek przez posiadacza lub inne osoby. Zasilenie w obrębie jednego banku z reguły następuje w czasie rzeczywistym. Karta przedpłacona nie pozwala na wejście w debet.

Ważne: Na wszystkich typach kart można (w zależności od oferty banku) ustalać indywidualne limity transakcji bezgotówkowych i gotówkowych.

Firmowe karty płatnicze (np. karty Visa Business) pozwalają korzystać ze środków zdeponowanych na rachunku firmowym (karty debetowe) lub udostępnionej firmie linii kredytowej (karty kredytowe i obciążeniowe) bez konieczności dokonywania przelewów bankowych (przy których opóźnienia transakcji potrafią sięgać w skrajnych przypadkach kilku dni) czy korzystania z obsługi kasowej (koszty związane z obsługą gotówki), nie mówiąc o trudnościach związanych z udostępnieniem środków pieniężnych pracownikom wykonującym swoje obowiązki poza siedzibą przedsiębiorstwa.

finanse, karta Fot. Fotolia

Fotolia

REKLAMA

Wydanie firmowych kart płatniczych pracownikom w miejsce gotówki pozwala dokonać płatności w nieprzewidzianych sytuacjach oraz zmniejsza ryzyka związane z dużą ilością gotówki (np. kradzież). Biorąc pod uwagę fakt, iż każda transakcja kartą jest monitorowana przez bank, przygotowanie zestawień kosztów poszczególnych pracowników i stała kontrola wydatków jest zdecydowanie prostsza niż przy transakcjach gotówkowych – pozwala także na wychwycenie nieprawidłowości.

Liczba kart płatniczych, które przedsiębiorca może udostępnić swoim pracowników (np. przedstawicielom handlowym, zaopatrzeniowcom) limitowana jest tylko jego potrzebami i umową z bankiem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Karta = bezpieczeństwo

Pieniądze, do których dostęp dają karty płatnicze, są zabezpieczone na kilku płaszczyznach:

  • Limit transakcji

Korzystanie z karty płatniczej może być ograniczone w rozbiciu na poszczególne typy transakcji (np. internetowe, gotówkowe). Limity mogą być ustalane indywidualnie dla każdej karty płatniczej Visa Business wydanej dla danego przedsiębiorcy. Można je ustawić samodzielnie, najczęściej za pomocą bankowości internetowej.

  • Zastrzeżenie zagubionej lub skradzionej karty
karta, Internet, bezpieczeństwo Fot. Fotolia

Fotolia

W odróżnieniu od kradzieży bądź zgubienia gotówki, utrata karty płatniczej ma ograniczone skutki finansowe. Po pierwsze, od momentu zastrzeżenia karty w banku nie będziemy obciążani transakcjami nią wykonanymi. Po drugie – nawet jeśli nie zdążymy zastrzec karty, nasza odpowiedzialność za standardowe transakcje dokonane kartą jest ustawowo ograniczona do równowartości 150 euro dla zwykłych transakcji i 50 euro dla transakcji zbliżeniowych (odpowiedzialności tej można uniknąć dzięki dodatkowym ubezpieczeniom). Co ważne, banki monitorują transakcje dokonywane kartą i wychwytują transakcje odbiegające od normy (np. szybkie transakcje dokonywane w kilku miejscach za granicą).

  • Chargeback

To dodatkowa, unikalna dla płatności kartą, usługa ochronna przy płatnościach internetowych – pozwalająca odzyskać pieniądze za pośrednictwem banku wtedy, gdy zamówiony towar nigdy do nas nie dotarł lub jest niezgodny z zamówieniem. Ta procedura reklamacyjna przysługuje wszystkim użytkownikom kart Visa, którym nie udało się odzyskać środków bezpośrednio od nieuczciwego sprzedawcy.

Karta = wygoda

Kartami Visa Business można płacić w blisko 300 tys. placówek w całej Polsce – w tym także, coraz częściej, w małych sklepach lokalnych. Możliwość dokonywania opłat kartą coraz częściej wprowadzają także urzędy i jednostki samorządowe – w toku są także prace nad umożliwieniem uiszczania w ten sposób zobowiązań podatkowych.

Karty płatnicze Visa są jednocześnie uniwersalnym środkiem płatniczym za granicą – pozwalającym płacić bez posiadania waluty danego kraju. Co ważne, w wielu przypadkach niezbędne jest posiadanie karty kredytowej - zwłaszcza przy wynajmie samochodów czy opłacaniu biletów lotniczych.

złota karta, portfel, <a class=komputer Fot. Fotolia"/>

Fotolia

Karty płatnicze to również wygoda płatności w Internecie. W przypadku banków korzystających z systemu Verified by Visa podczas płatności kartą w Internecie w ramach dodatkowego zabezpieczenia może pojawić się konieczność weryfikacji transakcji za pomocą jednorazowego kodu przesłanego SMS-em lub przez zalogowanie do systemu bankowości elektronicznej.

Więcej na: www.visa.pl

Artykuł powstał we współpracy z

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA