REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile metrów mieszkania kupimy za średnią pensję

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Drugi miesiąc z rzędu znacznie wzrosła powierzchnia mieszkania, jaką może w Łodzi kupić na kredyt rodzina z dzieckiem zarabiająca dwie średnie krajowe.

REKLAMA

O 0,9 proc. wzrosło przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w ciągu miesiąca, a o 2,0 proc. w ujęciu rocznym – wg danych Głównego Urzędu Statystycznego w październiku br. Polacy zarabiali średnio 3312,32 złotych brutto. Jak co miesiąc, w Open Finance policzyliśmy, na jakie mieszkanie może pozwolić sobie rodzina zarabiająca dwie średnie krajowe oraz singiel, którego miesięczna pensja wynosi dokładnie tyle, ile podaje GUS.

REKLAMA

Skromny wzrost wynagrodzeń (w ujęciu realnym jest on nawet ujemny, bo roczna inflacja wynosi 3,1 proc.) po raz kolejny został zrekompensowany przez spadki cen nieruchomości. Skutkiem tego w Łodzi za dwie średnie pensje można kupić mieszkanie o powierzchni prawie 74 m2, o ponad 7 proc. większe niż miesiąc wcześniej. Także sytuacja łódzkiego singla jest dobra, za przeciętną wypłatę stać go na lokum o powierzchni 36,5 m2 (o 6,5 proc. więcej niż przed miesiącem). Sytuacja taka ma miejsce, gdyż mediana ceny transakcyjnej w tym mieście spadła z 4499 do 4259,5 zł za m2. Z analizowanych przez Open Finance miast (pod uwagę wzięliśmy sześć największych) to właśnie tam średnio zarabiający Polak kupi na kredyt największe mieszkanie.

Jak duże mieszkanie można kupić w danym mieście