reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne > Brak reklam kredytów wakacyjnych

Brak reklam kredytów wakacyjnych

W tym roku po raz pierwszy od lat banki nie ruszyły z akcją promowania kredytów wakacyjnych. Nie oznacza to jednak, że nie możemy sfinansować wymarzonego wyjazdu za pożyczone pieniądze. Wystarczy zwykły kredyt gotówkowy lub karta kredytowa.

Gdy chcemy znaleźć najbardziej odpowiednią ofertę nie musimy wychodzić z domu. Wystarczy skorzystać z internetowych serwisów poświęconych finansom, które najczęściej zawierają zestawienia z propozycjami banków. Mało tego, w niektórych bankach nawet nie musimy osobiście udawać się do placówki. Wniosek o kredyt składamy przez Internet, umowę dostajemy kurierem, który także zweryfikuje nasze dokumenty tożsamości i dostarczy podpisaną przez nas umowę i inne wymagane dokumenty do banku. Ale taka „samoobsługa” nie zawsze gwarantuje znalezienie najkorzystniejszej oferty. Czasem warto skorzystać z usług eksperta, który ma praktyczne doświadczenie w kontaktach z wieloma bankami i orientuje się w rynku. Warto też pamiętać, że wcale nie musimy się starać o kredyt w banku, w którym mamy konto osobiste. Posiadanie rachunku może stanowić tylko ułatwienie, że bank nie zażąda od nas zaświadczenia o zarobkach, gdyż ma bezpośredni wgląd w nasze finanse. Inny bank może zaoferować nam tańszy kredyt, przy którym warto będzie dostarczyć o ten jeden dokument więcej.

Najłatwiejszym jednak sposobem sfinansowania wakacji za pieniądze banku jest karta kredytowa. Może ją otrzymać niemal każdy posiadacz konta osobistego, który
ma stałe dochody na poziomie przynajmniej ok. 1000 zł miesięcznie. Suma udzielonego kredytu może wynosić średnio sześciokrotność miesięcznych wpływów. W odróżnieniu od pożyczek gotówkowych, w przypadku kart kredytowych banki najczęściej nie wymagają żadnych dodatkowych dokumentów, gdyż wystarcza im historia obrotów na naszym rachunku.

Karta jest produktem znacznie wygodniejszym, niż zwykła pożyczka. Możemy nią płacić za zakupy w sklepach czy przez Internet, możemy kupić wycieczkę lub bilety
na samolot, możemy nawet zapłacić za rachunki jeśli złożymy w swoim banku odpowiednią dyspozycję. Gdy zabraknie nam gotówki, możemy wypłacić pieniądze w bankomacie. Kartą możemy się posługiwać przez całą dobę na całym świecie.

Zobacz też serwis: Karty kredytowe

Czy karta kredytowa jest lepsza od pożyczki gotówkowej? Zależy jak zamierzamy z niej korzystać. Generalnie oprocentowanie kredytu w karcie jest nawet dwukrotnie droższe niż konsumpcyjnego. Wynosi średnio kilkanaście procent rocznie, nawet do ponad 20 proc. Plusem jest jednak to, że możemy w ogóle tych odsetek nie zapłacić. Każda karta ma okres bez odsetek, czyli czas kiedy możemy wykorzystywać ten kredyt za darmo, wystarczy że spłacimy zadłużenie przed upływem terminu. Średnio jest to ponad 50 dni, rekordzistą jest Dominet Bank dając nam kredyt „za darmo” na okres 61 dni. Jeśli w tym terminie nie spłacimy zadłużenia, to odsetki zostaną naliczone nie od całej kwoty, lecz tylko od brakującej. Ograniczeniem jest tu jedynie minimalna kwota, którą musimy wpłacić obowiązkowo. Jest to zazwyczaj 5 proc. od wykorzystanego i niespłaconego zadłużenia. Ale nie liczmy, że karta kredytowa to pożyczka zupełnie za darmo. Po pierwsze, musimy ponosić opłatę roczną, która wynosi od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych (w przypadku kart typu „Gold” lub „Platinium”). Wprawdzie niektóre banki, np. Multibank, nie pobierają tej opłaty, jeśli często posługujemy się kartą i wydajemy miesięcznie określoną kwotę. Po drugie, jeśli chcemy pobrać gotówkę z bankomatu, zapłacimy prowizję w wysokości kilku złotych lub kilku procent od wypłaconej kwoty. Po trzecie, choć kartą możemy się posługiwać na całym świecie, często banki pobierają prowizję za płacenie za granicą, nawet przez terminale płatnicze. Może to nas kosztować nawet kilka procent wartości transakcji. Korzyścią jest tu jednak to, że nie musimy się martwic poszukiwaniem kantoru i zastanawiać się, czy oferowany kurs wymiany waluty jest korzystny. Przy płaceniu kartą nasze pieniądze są przeliczane według aktualnego kursu ustalanego przez bank i oszustwo jest tu wykluczone.

W przypadku gdy brakuje nam gotówki na wakacje, to właśnie karta kredytowa może się okazać najlepszym rozwiązaniem. Uzyskamy nie tylko dostęp do dodatkowych pieniędzy, ale też będziemy mogli bez problemu kupić wycieczkę przez Internet, pobrać gotówkę na całym świecie, a na dodatek, jeśli szybko spłacimy tę pożyczkę, to zapłacimy znacznie mniej niż za kredyt gotówkowy, gdyż ograniczymy się jedynie do bankowych prowizji unikając spłaty odsetek.

Kalkulator rat kredytu

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pawłowska

Doradca Podatkowy (nr wpisu 11638)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama