| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Jak założyć firmę > ZUS > Jak można zarejestrować w ZUS własną firmę

Jak można zarejestrować w ZUS własną firmę

Rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej musi zgłosić się do ZUS i złożyć stosowne dokumenty i opłacać za siebie oraz zatrudnione osoby należne składki.

Osoby prowadzące działalność opłacające składki wyłącznie za siebie (lub za osoby współpracujące) od 30 proc. minimalnego wynagrodzenia lub 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia są zwolnione z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej lub imiennych raportów miesięcznych za kolejny miesiąc, jeżeli w ostatnio złożonej deklaracji lub raporcie zadeklarowały jako podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne 30 proc. minimalnego wynagrodzenia lub 60 proc. przeciętnego a na ubezpieczenie zdrowotne kwotę minimalnej podstawy wymiaru składek, tj. 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Osoby te są zwolnione z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych za kolejny miesiąc także wówczas, gdy zmiana w stosunku do miesiąca poprzedniego jest spowodowana wyłącznie zmianą minimalnego wynagrodzenia lub przeciętnego wynagrodzenia.

Oznacza to, że osoba, która rozpoczęła działalność od 1 czerwca, powinna złożyć deklarację rozliczeniową za czerwiec (w terminie do 10 lipca), a za kolejne miesiące prowadzenia działalności jest z tego obowiązku zwolniona.

JAK TO ZROBIĆ...

Rejestracja w ZUS

PROBLEM: Chciałbym wspólnie ze znajomym założyć spółkę cywilną. Jakie będę miał obowiązki wobec ZUS?

ROZWIĄZANIE: Jako płatnik składek każdy z panów może zgłosić się odrębnie składając druk ZUS ZFA lub też zostać zgłoszony przez spółkę. Wówczas spółka składa druk ZUS ZPA i zgłasza do ubezpieczeń wspólników na druku ZUS ZUA/ZZA i za każdy miesiąc składa za każdego z nich raport ZUS RCA (składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne) lub RZA (gdy wspólnik podlega tylko temu ubezpieczeniu zdrowotnemu). Oczywiście oprócz raportów składa także deklarację ZUS DRA, gdzie wykazane są łącznie składki za wspólników.

MICHAŁ JAROSIK

michal.jarosik@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK