REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Amerykanów żyjących w biedzie jest więcej niż wszystkich Polaków

Paweł Satalecki

REKLAMA

REKLAMA

Kryzys zbiera żniwa w Stanach Zjednoczonych. Liczba ludzi żyjących w ubóstwie wzrosła w ubiegłym roku o ponad 2,5 miliona osób. Łącznie Amerykanów żyjących w biedzie jest prawie 40 milionów.

Amerykańskie Biuro Statystyczne podało raport o stanie zarobków Amerykanów w ubiegłym roku. W pierwszym roku recesji w USA mediana dochodów gospodarstw domowych spadła o 3,6 proc. z 52,163 dol. do 50,303 dolarów. Tymczasem w ciągu 3 ostatnich lat dochody rosły.

REKLAMA

Co ciekawe obecny kryzys statystycznie nie różni się wiele od poprzednich recesji. Spadek dochodów gospodarstw domowych w 2008 r. nie różni się wiele od spadków w 2001 r. czy na przełomie lat 90-tych.

REKLAMA

Widać jednak wyraźnie jak kryzys wpływa na realną strefę gospodarki, czyli innymi słowy jak dotyka zwykłego człowieka. W ubiegłym roku w ubóstwie żyło 13,2 proc. obywateli USA, czyli 39,8 mln ludzi. To więcej niż cała ludność Polski. Jeszcze w 2007 odsetek ten wynosił 12,5 procent. Obecny poziom jest najwyższy w historii.

Granica ubóstwa według amerykańskiej definicji to roczne zarobki w wysokości 10 991 dol. dla osoby samotnej. Progi te zwiększają się wraz z liczbą osób w gospodarstwie domowym, np. dla dwuosobowej rodziny z dzieckiem jest to 14840 dolarów. W przeliczenia na złote samotny Amerykanin, który zarabia 2610 zł miesięcznie brutto zaliczany jest właśnie do grupy osób ubogich.

W tym roku wynik powinien być nieco lepszy ze względu na pomoc finansową rządu w programie TARP. Eksperci Białego Domu oszacowali bowiem, że pakiet pomocy dodał do PKB w II kw. tego roku aż 2,3 pkt. proc. i od 600 tys. do 1,1 mln nowych miejsc pracy. Pytanie jednak – o jakich miejscach pracy mówił Timothy Geithner przedstawiający te wyliczenia? I czy będzie to wystarczające, po tym jak w lipcu stopa bezrobocia wzrosła nieoczekiwanie do 9,7 procent? Częściowo przekonamy się o tym 2 października, gdy światło dzienne ujrzą sierpniowe dane z rynku pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA