reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Inkubatory przedsiębiorczości w Unii Europejskiej

Inkubatory przedsiębiorczości w Unii Europejskiej

Inkubatory przedsiębiorczości (IP) zaczęły w Polsce powstawać jeszcze przed jej wejściem do Unii Europejskiej. Obecnie są znacznie bardziej popularne i mają większe możliwości.


Oprócz doradztwa, zainteresowani mogą skorzystać z bezpłatnego dostępu do internetu, fachowej prasy z zakresu ekonomii i finansów, bazy danych inkubatora np. o zasobach nieruchomości na danym terenie, ofercie banków, misjach gospodarczych itp.

Tak więc inkubatory przedsiębiorczości to dobrze zorganizowane kompleksy gospodarcze, obejmujące grupę wyodrębnionych i zgromadzonych w jednym miejscu ośrodków, posiadających ofertę lokalową oraz ofertę usług wspierających małe i średnie firmy. Ich głównym celem jest pomoc nowo powstałej firmie w osiągnięciu zdolności do samodzielnego funkcjonowania na rynku.

Istnieją w Polsce również akademickie inkubatory przedsiębiorczości, stanowiące przedłużenie procesu dydaktycznego. Są one tworzone w otoczeniu szkół wyższych i stanowią ofertę wsparcia studentów i pracowników naukowych w praktycznych działaniach rynkowych.

Inkubatory technologiczne

W praktyce spotkać się można również z pojęciem inkubatora technologicznego, który jest pewną odmianą IP - wyodrębnioną organizacyjnie, budżetowo i lokalowo jednostką, która zapewnia początkującym przedsiębiorcom z sektora MSP pomoc w uruchomieniu i prowadzeniu firmy oferującej produkt lub usługę powstałą w wyniku wdrożenia nowej technologii. Jest to więc również forma udzielania pomocy młodym firmom oraz indywidualnym przedsiębiorcom, ale posiadającym pomysł na innowacyjną technologię czy usługę, ale nie posiadających wystarczających środków na jego realizację ani zdolności wdrożenia pomysłu w życie.  Z działalnością inkubatora technologicznego wiąże się ściśle pojęcie technostarter - jako określenie innowacyjnego przedsiębiorstwa założonego przez pracownika lub pracowników środowisk naukowych, wykorzystujących innowacyjne rozwiązania, do których posiadają prawa. Technostarter może być kapitałowo lub operacyjnie powiązany z jednostką macierzystą (spin-out) lub nie (spin-off).

W Polsce utworzono łącznie ponad 80 inkubatorów, z których w połowie 2005 r. działały 52, a cechy technologicznych spełniało 7. Podstawą wyodrębnienia są działania w zakresie wsparcia innowacyjności firm-lokatorów. Rozwój inkubatorów technologicznych następuje dwoma ścieżkami:
• poprzez przekształcanie tradycyjnych inkubatorów w drodze rozwijania funkcji innowacyjnych (Łódź, Szczecin, Mielec, Kalisz, Ruda Śląska);
• przez tworzenie nowych inkubatorów w ramach parków technologicznych (Gdynia, Wrocław).
reklama

Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama