| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Wyszukujemy i usuwamy stare pliki (Windows)

Wyszukujemy i usuwamy stare pliki (Windows)

System operacyjny Windows z każdą kolejną edycją zajmuje coraz więcej miejsca. Jeśli chcemy zobaczyć jakie pliki nie były przez dłuższy czas używane i je usunąć musimy niestety użyć dodatkowego programu. Eksplorator Windows nie zapewnia nam takiej funkcjonalności, a zestawienie to jest nam niezbędne żeby usunąć wszystkie stare pliki, które od dawna nie są nam potrzebne.

Do sporządzenia raportu o plikach ( z określoną datą) użyjemy plikowego narzędzia o nazwie Forfiles.

Programik ten działa w trybie tekstowym. Jest on wbudowany standardowo w system Vista i 7, lecz możemy go także używać w Windows XP.

1. Wiedząc, że Forfiles działa w trybie tekstowym musimy w pierwszej kolejności uruchomić konsolę tekstową, w tym celu klikamy START -> Uruchom i wpisujemy cmd.

2. Chcąc przeszukać dany folder pod kątem starych plików musimy teraz wpisać polecenie:forfiles /s /p d:\teksty\ /d -01.01.2005/c "cmd /c echo @path"

3. Otrzymana lista plików pokazuje nam listę plików utworzonych wg. daty wpisanej w komendzie, w tym przypadku to data 1 stycznia 2005r.

4. Zastępując polecenie echo, poleceniem del, za jednym kliknięciem możemy usunąć wszystkie pliki które spełniają kryteria podane w komendzie.

5. Parametr /s nakazuje programowi uwzględnienie również podfolderów.

6. Parametr /d oznacza liczbę dni liczoną wstecz np. /d -365. Wówczas aplikacja wyświetli lub przetworzy wszystkie pliki, które zostały utworzone lub zmodyfikowane rok wcześniej od daty wyświetlającej się w systemie.

7. Polecenie forfiles /? Przywołuje pomoc i wyświetla pełną listę parametrów wraz z krótkim opisem.

Porady internetowe, newsy i ciekawostki - czytaj na internet.wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Paszek

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »