| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Szpieg w firmie

Szpieg w firmie

Szpiegostwo to przestępstwo polegające na zbieraniu informacji stanowiących tajemnicę państwową i przekazywaniu ich organom innego kraju. Oprócz szpiegostwa politycznego i wojskowego, często prowadzone jest szpiegostwo gospodarcze w celu zdobycia tajemnic dotyczących technologii produkcji i rozwiązań technicznych. Zgodnie z polskim prawem szpiegostwo polega na udziale w obcym wywiadzie, zbieraniu lub udzielaniu wiadomości. Jeżeli szpiegostwo godzi w podstawy bezpieczeństwa lub obronności RP jest traktowane jako zdrada ojczyzny /WIEM/

Ochrona personelu: Stwórz program pozwalający na zatrudnianie i zwalnianie pracowników w sposób bezpieczny dla firmowych tajemnic. Pierwszy krok to odpowiednia polityka, określająca sposoby działania. Następny - to jej prawidłowe wdrożenie. Poznaj ludzi, których zamierzasz zatrudnić. Nie trać z nimi kontaktu, jeśli już pracują w firmie ponieważ szpieg nie wygląda jak szpieg - to raczej pracownik pozostający po godzinach, ktoś z zespołu sprzątającego, konserwator komputerów czy ochroniarz pracujący nocami. Może to być każdy - warunkiem jego skuteczności jest swobodny dostęp do większości pomieszczeń, bez wzbudzania szczególnego zainteresowania czy sensacji.

Ochrona informacji: Zatrudnij specjalistów od ochrony informacji.Wprowadź odpowiednie technologie wspomagające jej ochronę, jak firewalle, wykrywanie włamań, szyfrowanie i mechanizmy służące identyfikacji. Zwróć szczególną uwagę na zabezpieczanie i niszczenie danych, tak samo jak na dostęp do nich. Niedawno stwierdzono, że ulubionym miejscem szpiegów są śmietniki. Można tam odkryć projekty dokumentów i korespondencji, instrukcje, wewnętrzne książki telefoniczne, słowem: ciekawostki z życia firmy, których posiadacze uznali, że nie są warte wrzucenia do niszczarki.

Ochrona fizyczna: Bezcelowe jest inwestowanie wszystkich środków w ochronę informacji lub śledztwa wewnętrzne, jeśli agenci konkurencji mogą bez przeszkód wejść do firmy i wynieść z niej ważne dane.

Wywiad: Poznaj swych konkurentów, partnerów i klientów. Miej oko na najnowsze trendy w hackingu, przestępczości zorganizowanej, oszustwach finansowych i szpiegostwie przemysłowym. Wszystko to możesz też zlecić firmie zewnętrznej, ale pamiętaj, by kontrolować jej poczynania.

Strategie prawne: Wiedz o tym, że nawet w przypadku, gdy prawo jest po twojej stronie, możesz stracić rynek i reputację.

Lista podejmowanych działań może być długa. Tylko od nas zależy, jakie kroki podejmiemy, aby się zabezpieczyć. Wszystkie firmy zajmujące się bezpieczeństwem i ochroną podkreślają, że szpiegiem może być każdy. Warto o tym pamiętać.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK