REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za szkody wyrządzone przez produkt niebezpieczny odpowiada producent

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Produkt, który nie zapewnia bezpieczeństwa podczas normalnego użycia, uważany jest za niebezpieczny. Za szkody, które wyrządzi, odpowiada producent, osoba, która się za niego podaje, lub importer.

Za szkody na osobie producent odpowiada zawsze, np. gdy wybuch telewizora lub kuchenki mikrofalowej spowodował uszczerbek na zdrowiu albo zagrożenie życia konsumenta. Natomiast za szkodę na mieniu odpowiada tylko wówczas, gdy przez produkt niebezpieczny została uszkodzona rzecz, która poszkodowanemu zwykle służy do osobistego użytku i zawsze z niej korzystał.

REKLAMA

REKLAMA

Poszkodowany ma prawo do odszkodowania za szkodę na mieniu tylko wówczas, gdy szkoda przekracza kwotę stanowiącą równowartość 500 euro. W dodatku odszkodowanie to nie obejmuje uszkodzenia samego produktu oraz korzyści, które poszkodowany mógłby osiągnąć użytkując go. Odpowiedzialności tej nie można wyłączyć ani ograniczyć.

Roszczenie o naprawienie szkody przedawnia się z upływem trzech lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie zobowiązanej do jej naprawienia, albo przy zachowaniu należytej staranności mógł się o tym dowiedzieć. Jednak bez względu na to, kiedy ktoś dowiedział się o szkodzie roszczenia nie można dochodzić później niż po upływie dziesięciu lat od wprowadzenia produktu do obrotu.

Odszkodowania od producenta można domagać się tylko wówczas, gdy niebezpieczne właściwości tkwiły w produkcie już w momencie wprowadzania go do obrotu. Natomiast nie ponosi on odpowiedzialności, gdy zostały spowodowane później niewłaściwą konserwacją produktu albo niewłaściwym używaniem go. Odpowiedzialność producenta jest także wyłączona, gdy produkt wprawdzie znalazł się w obrocie, ale nie wprowadził go tam producent. Dotyczy to takich przypadków, gdy produkty zostały skradzione z magazynu zanim jeszcze poddano je kontroli jakości i wprowadzone do obrotu przez złodzieja.

Natomiast producent nie odpowiada za szkody wówczas, gdy w chwili wprowadzania produktu do obrotu nie można było przewidzieć, że jest on niebezpieczny, ponieważ nie pozwalał na to ówczesny stan nauki i techniki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na takich samych zasadach jak producent odpowiada wytwórca materiału, surowca albo części składowej produktu. Od odpowiedzialności mogą uchronić się tylko wtedy, gdy udowodnią, że szkoda powstała wyłącznie z powodu wadliwej konstrukcji produktu lub wskazówki producenta.

Taką samą odpowiedzialność jak producent ponosi importer oraz ten, kto podaje się za producenta, umieszczając na produkcie swoją nazwę, znak towarowy lub inne odróżniające oznaczenie. Gdyby zaś nie było wiadomo, kto jest producentem, importerem albo wytwórcą, wówczas za szkody spowodowane przez produkt niebezpieczny odpowiada sprzedawca.

Od odpowiedzialności może się on uwolnić tylko wówczas, gdy w ciągu miesiąca od zawiadomienia go o szkodzie wskaże poszkodowanemu osobę oraz adres producenta, osobę podającą się za producenta lub importera. Od odpowiedzialności może też uwolnić się, wskazując osobę, od której sam nabył ten produkt.

500 euro

Odszkodowanie za szkodę

Poszkodowany może żądać odszkodowania za szkodę na mieniu, gdy szkoda przekracza kwotę stanowiącą równowartość 500 euro.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

Weryfikacja kontrahenta na białej liście VAT może być skomplikowana

Przedsiębiorca, aby nie stracić możliwości zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych, musi upewnić się, że w dniu realizacji przelewu konto odbiorcy znajduje się na białej liście VAT. Jednak od tej reguły istnieją pewne wyjątki. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że w sytuacji, gdy przelew jest realizowany przez pośrednika, istotna jest data wydania mu pisemnej dyspozycji przelewu. Przepisy jednoznacznie wskazują na konieczność weryfikacji rachunku w wykazie "na dzień zlecenia przelewu". 

REKLAMA