REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wyrejestrować się z ewidencji

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca, który zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej, powinien wyrejestrować się z ewidencji w gminie.

Bez względu na to, z jakiego powodu ustaje działalność gospodarcza zgłoszona do ewidencji, należy wykreślić ją z ewidencji w gminie. Obowiązek taki ciąży na przedsiębiorcy, który sam zaprzestał prowadzenia działalności. Natomiast w niektórych przypadkach robi to z urzędu organ ewidencyjny.

REKLAMA

Przedsiębiorca wykreśla się sam

Przedsiębiorca, który przestał prowadzić firmę, powinien wykreślić się z ewidencji działalności gospodarczej w gminie. W tym celu powinien złożyć wniosek o wykreślenie. Gmina nie pobiera z tego tytułu żadnych opłat.

REKLAMA

Przedsiębiorca musi wykreślić się również wówczas, gdy zmienia miejsce zamieszkania. Jeżeli przeprowadzi się do innej gminy, to powinien zostać zarejestrowany w tamtejszym organie ewidencyjnym. W tym celu dopełnia formalności w dwóch gminach: w tej, gdzie dotychczas mieszkał, oraz w tej, do której się przeprowadził. W starej gminie powinien zgłosić organowi ewidencyjnemu zmianę miejsca zamieszkania. Organem ewidencyjnym jest wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Jeżeli zaś zmienia adres na terenie tej samej gminy, to wówczas nie musi wykreślać się z ewidencji, wystarczy, że dokona aktualizacji adresu. W zgłoszeniu powinien wykreślić dotychczasowy adres i wpisać nowy.

Na każdym przedsiębiorcy ciąży obowiązek dokonywania aktualizacji danych w ewidencji w ciągu 14 dni od powstania zmian. Do danych podlegających aktualizacji zalicza się także zmianę miejsca zamieszkania przedsiębiorcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Organ ewidencyjny w starej gminie przesyła zaświadczenie o wpisie zmiany miejsca zamieszkania do gminy właściwej na nowy adres przedsiębiorcy. Na podstawie tego zaświadczenia organ ewidencyjny wpisuje z urzędu przedsiębiorcę do prowadzonej przez siebie ewidencji. Jednocześnie zostanie wykreślony z dotychczasowej ewidencji.

Wyrejestrowanie z urzędu

Przedsiębiorca może zostać wykreślony w z urzędu przez organ prowadzący ewidencję. Nastąpi to wtedy, gdy przeciwko przedsiębiorcy zostanie prawomocnie orzeczony zakaz wykonywania określonej w zgłoszeniu działalności gospodarczej. Może to orzec np. sąd lub organ administracyjny.

Wpis podlega wykreśleniu również wówczas, gdy przedsiębiorca został wpisany z naruszeniem przepisów albo na podstawie fałszywych dowodów. Chodzi o dowody, na podstawie których ustalono istotne dla sprawy okoliczności faktyczne.

Z urzędu może też zostać wykreślony wpis zawierający dane niezgodne z rzeczywistym stanem faktycznym. Dotyczy to np. sytuacji, gdy przedsiębiorca nie zgłosił zmiany zakresu wykonywanej działalności, rozszerzenia jej, zawężenia bądź zaprzestania. Wykreślenie z ewidencji następuje w drodze decyzji administracyjnej. Za to gmina również nie pobiera opłat.

Skutki przekształcenia się

REKLAMA

Podstawą do wykreślenia przedsiębiorcy z ewidencji jest też przekształcenie się i rozpoczęcie działalności gospodarczej w innej formie, np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Gmina dokonuje wykreślenia zaraz po otrzymaniu informacji o wpisie przedsiębiorcy do Krajowego Rejestru Sądowego.

Do takich przekształceń dochodzi najczęściej wówczas, gdy przedsiębiorcy działają w formie spółki cywilnej. Po uzyskaniu odpowiednich obrotów najczęściej przekształcają się w spółkę jawną lub inną spółkę prawa handlowego.

KRS przekazuje wówczas do ewidencji informację o wpisaniu podmiotu gospodarczego do rejestru. Gmina wykreśla go, ponieważ ten sam przedsiębiorca nie może figurować jednocześnie w ewidencji i w rejestrze.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA