| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Porady internautów > Czy wiesz jak wybrać najlepszy kredyt?

Czy wiesz jak wybrać najlepszy kredyt?

Kredyt bankowy to umowa między bankiem a kredytobiorcą. Bank zobowiązuje się udostępnić daną kwotę na określony cel i czas. Natomiast kredytobiorca zobowiązuje się wykorzystać kredyt zgodnie z jego przeznaczeniem i zwrócić pobraną sumę wraz z należnym bankowi wynagrodzeniem: prowizją i odsetkami.

Gotówkowy – najpopularniejszy, udzielany bez większych formalności, gotówka jest szybko na rachunku. Spłacany w równych comiesięcznych ratach kapitałowo-odsetkowych. Najlepiej gdy spłacisz go w ciągu roku - w niektórych bankach oprocentowanie 12-miesięcznej pożyczki jest 2 razy niższe od dłuższych kredytów. Niestety w wielu bankach jest wysoko oprocentowany i często zawiera rafy i dodatkowe koszty.

Odnawialny – linia kredytowa związana z kontem osobistym. Bank pozwala Ci zejść pod kreskę do wysokości kilkukrotności dochodów, saldo wyrównuje się automatycznie wraz z pensją wpłacaną na konto. Odsetki ok. 10% w skali roku pobierane są tylko od wykorzystanej części kredytu. Raz w roku od udostępnianego limitu musisz zapłacić 0,5-2% prowizji. Wpadając w dług możesz w nim tkwić miesiącami, o ile szybko nie wyrównasz salda.

Ratalny – możesz go wziąć w sklepach z meblami, sprzętem AGD i RTV, salonach samochodowych. Bank od razu przelewa pieniądze na konto sprzedawcy, a Ty zabierasz towar ze sobą. Po kilku dniach z banku przychodzi harmonogram spłat rat. Opłaci się, gdy ma raty )% - bez odsetek. Ale uważaj na pułapki i kruczki.

Karta kredytowa – limit wynosi minimum dwu-trzykrotność pensji. Jeśli oddasz pieniądze w ciągu ok. 50 dni nie zapłacisz odsetek. Po upływie okresu darmowego kredytowania (grace period) bank zaczyna naliczać odsetki (od kilkunastu do 20%). Warto robić nią zakupy bezgotówkowe – wypłacanie pieniędzy z bankomatu często obciążone jest prowizją.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

MyAdvice

MyAdvice jest nowoczesną kancelarią prawno-podatkową, oferującą kompleksową obsługę przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »