reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > UOKiK: przejęcia w przemyśle lotniczym, spożywczym i elektrycznym

UOKiK: przejęcia w przemyśle lotniczym, spożywczym i elektrycznym

Prezes UOKiK zgodziła się na kolejne połączenia – zielone światło ma m.in. przemysł lotniczy, elektryczny, spożywczy oraz energetyka.

W ciągu ostatnich kilku tygodni Prezes Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydała osiem zgód na dokonanie koncentracji. Jedna z nich dotyczyła zakupu ponad 78 proc. akcji Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Świdnik przez spółkę AgustaWestland. Przedsiębiorcy zajmują się produkcją śmigłowców cywilnych i wojskowych. Przejmujący – AgustaWestland należy do grupy działającej m.in. w przemyśle lotniczym, kosmicznym oraz obronnym.

Druga decyzja dotyczy przejęcia przez Bumar dwóch spółek – Przemysłowego Instytutu Telekomunikacji oraz Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Urządzeń Mechanicznych Obrum. Bumar jest producentem uzbrojenia i sprzętu militarnego, a przejmowane spółki, posiadające status centrów badawczo-rozwojowych – zajmują się przede wszystkim pracami z dziedziny wojskowości. Transakcja polegać będzie na zakupie przez Bumar 85 proc. akcji przejmowanych spółek.

Kolejna zgoda umożliwia krakowskim Zakładom Usług Energetycznych i Komunikacyjnych ZUE zakup 85 proc. akcji Przedsiębiorstwa Robót Komunikacyjnych. ZUE to spółka działająca głównie w obszarze infrastruktury tramwajowej, a przejmowany specjalizuje się głównie w kolejowej.

Zmiany szykują się również w branży energetycznej. Ekoenergetyka może kupić 60 proc akcji przedsiębiorstwa Eko-Energia, które prowadzi działalność w zakresie usług energetycznych m.in. remontów maszyn elektrycznych i wykonywania instalacji elektrycznych. Ekoenergetyka nie prowadzi jeszcze działalności – jest spółką celową, utworzoną do zarządzania Eko-Energią.

Ponadto Energetyka z Lubina może przejąć kontrolę nad Wojewódzkim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Legnicy. Przedmiotem działalności przedsiębiorców jest m.in. wytwarzanie, przesył i dystrybucja energii cieplnej.

Prezes UOKiK zgodziła się również na transakcje planowane przez spółki należące do grupy Impel. Impel Cleaning – działająca na rynku usług porządkowo-czystościowych może przejąć spółkę Partner, która świadczy usługi outsourcingowe dla Huty Katowice. Natomiast Impel Security może połączyć się z Asekuracją – obie spółki zajmują się ochroną osób i mienia.

Ponadto Prezes UOKiK wydała zgodę na utworzenie wspólnego przedsiębiorcy przez Spółdzielnię Mleczarską Sudowia oraz Laktopol. Uczestnicy koncentracji zajmują się wyrobem produktów mleczarskich. Nowo utworzona spółka ma nosić nazwę Sudowia-Laktopol.

Po przeprowadzeniu postępowań antymonopolowych Prezes Urzędu uznała, że koncentracje nie doprowadzą do istotnego ograniczenia konkurencji na terenie Polski.

UOKiK/IN

Zobacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Deloitte

Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe i podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama