| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Około 10 mln euro pomocy państwowej na restrukturyzację Polfa

Około 10 mln euro pomocy państwowej na restrukturyzację Polfa

Na mocy przepisów UE w dziedzinie pomocy państwa Komisja Europejska zatwierdziła pożyczkę w wysokości 40,5 mln PLN (ok. 10 mln EUR), jakiej Polska zamierza udzielić na restrukturyzację Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych Polfa – poinformował Urząd Komitetu Integracji Europejskiej (UKIE).

Komisja uznała, że pomoc jest zgodna z wytycznymi wspólnotowymi w sprawie pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji (zob. MEMO/04/172 ). W szczególności wzięła pod uwagę to, że kwota pomocy jest ograniczona do minimum niezbędnego do wdrożenia planu restrukturyzacji, że przewidziano środki wyrównawcze pozwalające uniknąć nadmiernego zakłócenia konkurencji oraz że plan restrukturyzacji zapewnia przywrócenie przedsiębiorstwu długoterminowej rentowności.

Polfa jest dużym przedsiębiorstwem produkującym podstawowe wyroby farmaceutyczne z siedzibą w województwie mazowieckim, które jest obszarem o wyjątkowo niskim poziomie życia i wysokim bezrobociu. Przedsiębiorstwo prowadzi działalność w zakresie produkcji podstawowych wyrobów farmaceutycznych do stosowania u ludzi i leków weterynaryjnych. Posiada ono niewielki udział w polskim rynku i znikomy udział w rynku europejskim.

UKIE przypomina, że w dniu 11 sierpnia 2009 roku władze polskie zgłosiły Komisji plan przyznania pomocy ad hoc w wysokości 40,5 mln zł, aby umożliwić Polfie realizację pięcioletniego planu restrukturyzacji. Spółka otrzymała już pomoc na ratowanie w kwocie 20,5 mln zł, zatwierdzoną przez Komisję w dniu 23 grudnia 2008 roku (sprawa N509/2008).

Komisja uznała, że Polfa kwalifikowała się do otrzymania pomocy na restrukturyzację, ponieważ w ciągu ostatnich dziesięciu lat nie otrzymała żadnej innej pomocy na ratowanie czy restrukturyzację. Komisja doszła do wniosku, że pomoc była zgodna z wytycznymi w sprawie pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji z 2004 r. (zob. MEMO/04/172 ).

Kwota pomocy jest bowiem ograniczona do niezbędnego minimum, plan restrukturyzacji stwarza szansę przywrócenia przedsiębiorstwu długoterminowej rentowności i przewiduje wystarczające środki wyrównawcze, mające zapobiec nadmiernemu zakłóceniu konkurencji.

W szczególności POLFA zobowiązała się do wycofania się z rynku leków weterynaryjnych oraz z rynku substancji aktywnych.

UKIE/IN 

Zobacz także: Kredyty.wieszjak.pl 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ligęzowscy & Partnerzy. Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska.

Kompleksowa obsługa prawna na rzecz przedsiębiorców i klientów indywiduwalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK