| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Wzrosła liczba kredytów udzielanych gospodarstwom domowym

Wzrosła liczba kredytów udzielanych gospodarstwom domowym

Ogólna liczba kredytów udzielonych gospodarstwom domowym wzrosła w stosunku do początku roku, z 380,2 tys. w styczniu b.r. do 411,2 tys. w październiku br. Odnotowany przy tym był również wzrost udziału kredytów złotówkowych, głównie dzięki umacnianiu się polskiej waluty – podaje Związek Banków Polskich (ZBP).

Natomiast sytuacja finansowania przedsiębiorstw ciągle oczekuje na ożywienie. Zarówno liczba kredytów złotówkowych jak i walutowych dla przedsiębiorstw zanotowała spadki w stosunku do początku roku – w styczniu br. wynosiła ogółem 221,5 tys. a w październiku br. wynosiła 214,4 tys.

Jednak wraz ze stabilizacją na rynku kredytów i pożyczek, pracownicy sektora bankowego spodziewają się rozwoju akcji kredytowej i zwiększonego kredytowania przedsiębiorstw.

ZBP zaznacza, że niepokojący natomiast jest wskaźnik zadłużenia Polaków. Z danych Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor wynika, że kwota zaległych zobowiązań Polaków wciąż wzrasta i obecnie wynosi ponad 14 mld złotych, co stanowi wzrost aż o 76 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Pomimo, że średnie zaległe zadłużenie osoby mającej kłopoty w regulowaniem należności wynosi 8,809 tys. zł., należy jednak podkreślić, że nadal przeważają tak zwani „drobni dłużnicy” – blisko połowa z nich zalega z płatnościami na kwotę mniejszą niż 2 tys. złotych.

ZBP/IN 

Zobacz także: Budżet domowy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Helpdesk Kadrowy Sp. z o.o.

Outsourcing kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK