reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Dobre prawo holdingowe przyciągnie inwestycje

Dobre prawo holdingowe przyciągnie inwestycje

Środowisko przedsiębiorców skupionych w Krajowej Izbie Gospodarczej (KIG) popiera przedstawioną przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego propozycję nowelizacji Kodeksu spółek handlowych i ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Propozycja zakłada wprowadzenie do Kodeksu Spółek Handlowych pojęcia grupy spółek o wspólnym interesie gospodarczym.

KIG podaje, że dzięki wprowadzeniu zaproponowanych rozwiązań, spółki należące do danej grupy (holdingu) będą mogły w swoich działaniach kierować się nie tylko interesem danej spółki (obecnie wymaga tego KSH), ale także uwzględniać szerszy interes grupy.

Zdaniem KIG, istotne dla bezpieczeństwa obrotu prawnego jest również to, że uczestnictwo w grupie spółek musi zostać ujawnione przez spółki w KRS i we wszelkich pismach lub zamówieniach handlowych wysyłanych przez spółki oraz na ich stronach internetowych.

Według KIG, uregulowanie w KSH zasad działania holdingów – bardziej precyzyjne od obecnie obowiązującego – może być rozwiązaniem, które ułatwi przyciągnięcie zagranicznych inwestorów do Polski. Stworzenie infrastruktury prawnej ograniczającej ryzyko funkcjonowania firm w ramach holdingu jest także istotnym elementem ograniczenia ryzyka inwestycyjnego.

Krajowa Izba Gospodarcza popiera także wprowadzenie do KSH uregulowań skutkujących nieograniczonym dostępem spółki dominującej do informacji o spółce zależnej. Co istotne, projekt nowelizacji nie przewiduje żadnych uprawnień władczych dla spółki dominującej skutkujących narzuceniem spółce zależnej określonych zachowań. Kwestie wzajemnych relacji spółek wchodzących w skład danej grupy pozostawiono do uregulowania w ramach regulacji umownych.

KIG/IN

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Rosińska Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama