reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Firmy przetrwały okres dekoniunktury

Firmy przetrwały okres dekoniunktury

Polscy przedsiębiorcy wierzą, że okres dekoniunktury mają już za sobą i w przyszłym roku planują zwiększenie sprzedaży, ekspansję eksportową i nowe inwestycje – to główne wnioski z badań nastrojów przedsiębiorców przeprowadzonych przez Krajową Izbę Gospodarczą w ramach European Economic Survey 2010.

Marek Kłoczko, sekretarz generalny Krajowej Izby Gospodarczej mówi, że po ciężkim roku 2009 przedsiębiorcy liczą, że w przyszłym roku gospodarka powróci do dobrej kondycji. Dane GUS, mówiące o 1,7 procentowym wzroście gospodarczym w III kwartale 2009 roku potwierdzają, że polscy firmy skutecznie poradzili sobie ze skutkami światowego kryzysu, a ich optymistyczne prognozy na rok 2010 maja realną szansę się sprawdzić.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez KIG, prawie 60 proc. polskich przedsiębiorców planuje zwiększyć obroty w 2010 roku, a tylko 12 proc. oczekuje spadku.

Oczekiwania w tym względzie są bardziej optymistyczne w sektorze usług niż w firmach produkcyjnych. Symptomy poprawy koniunktury w kraju widoczne są w prognozach sprzedaży krajowej. W 2010 roku jej wzrostu oczekuje ponad 57 proc. firm.

Polski biznes liczy także, że przyszły rok będzie znacznie lepszy dla eksportu, który znacznie przyhamował z powodu m.in. problemów u naszych głównych partnerów handlowych. Ponad jedna trzecia badanych firm planuje zwiększyć sprzedaż eksportową, a niemal połowa (48,8 proc.) utrzymać eksport na niezmienionym poziomie.

Optymizmu nie brakuje polskim firmom w planach inwestycyjnych. Jak pokazały badania KIG, w przyszłym roku 44,5 proc. firm deklaruje zwiększenie poziomu inwestowania a prawie 42 proc. utrzymanie inwestycji na niezmienionym poziomie. Grono pesymistów jest w mniejszości – zmniejszenie inwestycji przewiduje niecałe 14 proc. ankietowanych

KIG/IN

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Górny

Radca prawny współpracujący z kancelarią prawną LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama