| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Firmy przetrwały okres dekoniunktury

Firmy przetrwały okres dekoniunktury

Polscy przedsiębiorcy wierzą, że okres dekoniunktury mają już za sobą i w przyszłym roku planują zwiększenie sprzedaży, ekspansję eksportową i nowe inwestycje – to główne wnioski z badań nastrojów przedsiębiorców przeprowadzonych przez Krajową Izbę Gospodarczą w ramach European Economic Survey 2010.

Marek Kłoczko, sekretarz generalny Krajowej Izby Gospodarczej mówi, że po ciężkim roku 2009 przedsiębiorcy liczą, że w przyszłym roku gospodarka powróci do dobrej kondycji. Dane GUS, mówiące o 1,7 procentowym wzroście gospodarczym w III kwartale 2009 roku potwierdzają, że polscy firmy skutecznie poradzili sobie ze skutkami światowego kryzysu, a ich optymistyczne prognozy na rok 2010 maja realną szansę się sprawdzić.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez KIG, prawie 60 proc. polskich przedsiębiorców planuje zwiększyć obroty w 2010 roku, a tylko 12 proc. oczekuje spadku.

Oczekiwania w tym względzie są bardziej optymistyczne w sektorze usług niż w firmach produkcyjnych. Symptomy poprawy koniunktury w kraju widoczne są w prognozach sprzedaży krajowej. W 2010 roku jej wzrostu oczekuje ponad 57 proc. firm.

Polski biznes liczy także, że przyszły rok będzie znacznie lepszy dla eksportu, który znacznie przyhamował z powodu m.in. problemów u naszych głównych partnerów handlowych. Ponad jedna trzecia badanych firm planuje zwiększyć sprzedaż eksportową, a niemal połowa (48,8 proc.) utrzymać eksport na niezmienionym poziomie.

Optymizmu nie brakuje polskim firmom w planach inwestycyjnych. Jak pokazały badania KIG, w przyszłym roku 44,5 proc. firm deklaruje zwiększenie poziomu inwestowania a prawie 42 proc. utrzymanie inwestycji na niezmienionym poziomie. Grono pesymistów jest w mniejszości – zmniejszenie inwestycji przewiduje niecałe 14 proc. ankietowanych

KIG/IN

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Hetman

Adwokat i radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa autorskiego, pracy, handlowego i europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »