| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Emerytury i renty z FUS znowelizowane

Emerytury i renty z FUS znowelizowane

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS, która pozwala na ponowne przeliczenie wysokości świadczeń niektórych pracujących emerytów, wejdzie w życie. Wczoraj podpisał ją Prezydent Bronisław Komorowski.

Przepisy mają objąć 47 tys. osób, które zdecydują się na zawieszenie emerytury z dniem 1 października 2011 r. celem kontynuacji zatrudnienia u tego samego pracodawcy bez rozwiązania stosunku pracy.

„Jest to niewątpliwie pozytywne rozwiązanie, które stanowi uzupełnienie zmian wprowadzonych do ustawy emerytalnej w grudniu 2010 r. Będzie ono miało zastosowanie do osób, które w okresie od 8 stycznia 2009 r. do końca ubiegłego roku jednocześnie kontynuują pracę u tego samego pracodawcy, bez rozwiązania stosunku pracy i którym od 1 października br. prawo do emerytury zostanie zawieszone.

Dzięki tej nowelizacji, np. emeryci urodzeni przed 1 stycznia 1949 r. będą mogli wnioskować o przeliczenie świadczenia na zasadach obowiązujących przy obliczaniu emerytury po raz pierwszy. Regulacja ta umożliwi więc ustalenie emerytury na nowo w oparciu o kwotę bazową obowiązującą w dacie zgłoszenia wniosku. Chcąc przeliczyć dotychczasowe świadczenie emeryt nie będzie musiał też udowadniać, m. in. czy wskaźnik wysokości podstawy wymiaru jest wyższy od poprzedniego. Konsekwencją tej zmiany będzie więc podniesienie wysokości emerytury." - komentuje Małgorzata Rusewicz, dyrektorka Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy w Lewiatanie.

Polecamy: Oszczędzanie na emeryturę: jak uzbierać milion

Źródło: PKPP Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Szlawski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »