reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > 578 mln euro dla Polski w 2009-2014

578 mln euro dla Polski w 2009-2014

Państwa Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu: Islandia, Liechtenstein i Norwegia podpisały z Unią Europejską porozumienie w sprawie uruchomienia nowej perspektywy Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Na zmniejszenie różnic ekonomicznych i społecznych w ramach EOG, w latach 2009-2014, do Polski trafi 578 mln euro.

- Otrzymamy kilkadziesiąt milionów euro więcej niż w poprzedniej edycji Mechanizmów. Kolejnym krokiem będzie podpisanie przez Polskę umów z państwami-darczyńcami - podkreślił wiceminister rozwoju regionalnego Adam Zdziebło.

Z przeznaczonych na lata 2004-2009 funduszy sfinansowano m.in. renowację obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO jak np. Sukiennice w Krakowie czy Zamek w Malborku. Wsparcie otrzymała także budowa Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. - Zdarzają się również przypadki, że pieniądze te dają dość zaskakujące efekty. Podczas dofinansowanych z Mechanizmów prac nad renowacją i adaptacją Piwnic Staromiejskich w Warszawie odkryto ponad 1200 monet pochodzących z XVIII wieku - powiedział wiceminister Zdziebło.

- Pamiętajmy jednak, że współpraca w ramach Mechanizmów to nie tylko środki finansowe. To także mniej wymierne korzyści, choćby takie jak zacieśnienie i poprawa stosunków bilateralnych pomiędzy Polską a państwami-darczyńcami - zaznaczył wiceminister Zdziebło.

Polecamy: Jak założyć własna firmę

W ramach nowej perspektywy szczególny nacisk został położony na wsparcie technologii wychwytywania i składowania CO2 (CCS), innowacyjnego przemysłu przyjaznego środowisku, ochrony środowiska oraz badań naukowych i stypendiów. Dofinansowanie otrzymają także projekty z zakresu rozwoju zasobów ludzkich, wymiaru sprawiedliwości, Funduszu decent work i promocji trójstronnej współpracy, a także społeczeństwa obywatelskiego i ochrony dziedzictwa kulturowego.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Exact Software

Exact Software Poland Sp. z o.o. dostarcza dynamiczne oprogramowanie dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama