reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Nowa ustawa o ochronie emerytów przed komornikami

Nowa ustawa o ochronie emerytów przed komornikami

Posłowie przygotowują ustawę, która ma ograniczyć możliwość zajmowania emerytur i rent przez komorników. Obenie egzekucji nie podlega połowa najniższej emerytury, czyli ponad 350 zł. Posłowie chcą zwiększyć tę kwotę do przeszło 700 zł.

Proponowana zmiana może mieć negatywne konsekwencje dla emerytów i rencistów, jak również dla rynku kredytów adresowanych do tej grupy klientów - uważa Małgorzata Rusewicz, dyrektorka Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan. Posłowie chcą zmienić ustawę, bo gwałtownie rośnie liczba emerytów i rencistów, którzy nie spłacają w terminie kredytów, i którym na świadczenia wchodzi komornik.

Projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach, wniesiony przez grupę posłów, dotyczy zmiany art. 141 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, odnoszącego się do wysokości kwoty wolnej od potrąceń w przypadku dokonywania egzekucji na podstawie tytułu wykonawczego na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne. Do tej pory kwotą wolną od potrąceń było 50 proc. najniższej emerytury lub renty, czyli 353,15 zł. Projekt poselski zakłada wzrost tej kwoty do wysokości najniższej emerytury lub renty, czyli przeszło 700 zł.

Zobacz także: Formy wypłaty emerytur z nowego systemu

PKPP Lewiatan negatywnie ocenia proponowane zmiany. „Banki zaostrzą kryteria udzielania kredytów emerytom, co może doprowadzić np. do podwyższenia stawek ubezpieczenia udzielanych kredytów i tym samym wzrostu kosztów obsługi kredytu –– ocenia Małgorzata Rusewicz. Banki mogą też żądać wyższego zabezpieczenia należności. To szkodliwy pomysł - w praktyce wykluczy z rynku kredytowego osoby o niższych dochodach. Efekt może więc być odwrotny od zamierzonego. Tym bardziej, że np. małżeństwo emerytów o najniższych dochodach ma wyższą zdolność kredytową niż każdy z małżonków z osobna.

Ponadto taka regulacja nie powinna działać wstecz - jeżeli już bank udzielił kredytu oceniając zdolność kredytową w oparciu o dotychczasowe zasady, nie można stawiać teraz kredytodawców w sytuacji, że nie będą mogli części należności wyegzekwować”- dodaje Małgorzata Rusewicz.

Zdaniem PKPP Lewiatan, zamiast wprowadzać kontrowersyjne zmiany powinniśmy raczej edukować ludzi starszych w zakresie korzystania z oferty kredytowej banków i konsekwencji zadłużania się. Trwają prace nad implementacją dyrektywy o kredytach konsumenckich, która ma zapewnić konsumentom dostęp do pełnej i rzetelnej informacji nt. kredytów i pożyczek. I w tym kierunku powinny iść działania posłów i rządu.

Źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Zuzmak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa cywilnego, handlowego i administracyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama