REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ponad 4,5 mld złotych na zapobieganie powodzi

REKLAMA

REKLAMA

3,5 mld złotych na ochronę terenów w dorzeczu Odry, około 243 mln złotych dla górnej Wisły i ponad 800 mln złotych na naprawę urządzeń melioracyjnych – tyle pieniędzy z budżetu państwa zostało przeznaczonych od 2002 roku na przeciwdziałanie zagrożeniu powodziowemu.

REKLAMA

Modernizacja i budowa ponad 152 km wałów przeciwpowodziowych, regulacja przeszło 880 km rzek i potoków, remont 12 jazów i 5 śluz żeglugowych to tylko część działań zrealizowanych od 2002 do 2009 roku m.in. przez regionalne zarządy gospodarki wodnej i wojewódzkie zarządy melioracji i urządzeń wodnych w ramach „Programu dla Odry-2006”.

Program jest nadzorowany przez wojewodę dolnośląskiego (część działań, tj. „Projekt ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu rzeki Odry” koordynuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji) i ma zostać zakończony w 2016 roku.

Dzięki programowi wybudowano też 7 zbiorników retencyjnych w dorzeczu Odry: Topola i Kozielno na Nysie Kłodzkiej (woj. dolnośląskie, opolskie), Stara Morawa na Morawce (woj. dolnośląskie), Stara Woda na Lubszy (woj. lubuskie), Murowaniec (woj. wielkopolskie), Włodzienin na Troi (woj. opolskie) oraz polder Krynka-Przeworno (woj. dolnośląskie). Na ponad 40 innych zbiornikach retencyjnych przeprowadzone zostały prace konserwacyjne oraz budowlane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ramach „Programu dla Odry-2006” regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych zalesiły około 16 ha oraz przebudowały drzewostany na powierzchni około 37 ha.

Do końca 2009 roku na realizację „Programu dla Odry-2006”, w tym m.in. „Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu rzeki Odry” (budowa Zbiornika Racibórz
i modernizacja Wrocławskiego Węzła Wodnego) wydano w sumie 3,5 mld złotych. Ogółem do 2016 roku na „Program dla Odry-2006” zaplanowano 9 mld złotych.

Ochrona przed powodzią realizowana jest również w dorzeczu górnej Wisły. Działania, które mają poprawić bezpieczeństwo powodziowe mieszkańców tej części kraju prowadzą wojewódzkie zarządy melioracji i urządzeń wodnych.

W latach 2007-2010 na „Program ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły” Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało zarządom około 243 mln złotych, w tym w roku bieżącym około 66 mln złotych. Poszczególne województwa na 2010 rok otrzymały odpowiednio: lubelskie – 4 mln złotych, małopolskie – 17 mln złotych, podkarpackie - 8 mln złotych, śląskie – 4,8 mln złotych, świętokrzyskie – 32 mln złotych.

Wojewódzkie zarządy melioracji i urządzeń wodnych w 2010 roku mają kontynuować projekty w dorzeczu górnej Wisły polegające, m.in. na rozbudowie 4 km wału przeciwpowodziowego Wisły w dolinie Janiszowskiej (woj. lubelskie), budowie 2,7 km nowych obwałowań wzdłuż Popradu w Muszynie (woj. małopolskie), zabezpieczenie wałów rzeki Nowy Breń i potoku Zgórsko (woj. podkarpackie).

W ramach „Programu ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły” są też prowadzone działania, które zmniejszą zagrożenie powodziowe w powiecie bielskim i cieszyńskim w zlewni rzeki Iłownica (woj. śląskie). To również budowa 13 km zabezpieczeń przeciwpowodziowych doliny Kanału Strumień na terenie gmin Połaniec i Łubnice w powiecie Staszów (woj. świętokrzyskie).

REKLAMA

Niezależnie od „Programu dla Odry 2006” i „Programu ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły”, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazuje dofinansowanie z rezerwy celowej budżetu państwa na naprawę urządzeń melioracji wodnych zniszczonych przez powódź.

Od 2002 roku wojewódzkie zarządy melioracji i urządzeń wodnych z całego kraju otrzymały na ten cel przeszło 800 mln złotych, w tym 30 mln złotych na ten rok (głównie dla południowej Polski).

MSWiA/IN

Polecamy: Firma.wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  REKLAMA