| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Konstytucja dla biznesu > Konstytucja Biznesu 2018 a przedsiębiorcy zagraniczni

Konstytucja Biznesu 2018 a przedsiębiorcy zagraniczni

Konstytucja dla biznesu to pakiet pięciu ustaw reformujących prawo gospodarcze. Zmiany obejmą także przedsiębiorców zagranicznych. Ustawę podpisał już Prezydent RP.

Jedną z ustaw wchodzących w skład pakietu zmian w prawie gospodarczym Konstytucja dla biznesu jest ustawa z 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Reguluje ona zarówno podejmowanie jak i wykonywanie działalności gospodarczej przez przedsiębiorców zagranicznych a także m.in. czasowe oferowanie lub świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby zagraniczne będące przedsiębiorcami.

Ustawa obejmuje całość materii do tej pory regulowanej przez ustawę o świadczeniu usług na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz częściowo ujętych dotychczas w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Ustawa nie przewiduje jednak rewolucyjnych zmian, ustawodawcy chodziło raczej o uporządkowanie materii i kompleksowe uregulowanie jej w jednej ustawie. Dzięki temu nie będzie już wątpliwości przepis której ustawy będzie stosowany. Ponadto jako cel ustawy wskazuje się dążenie do polepszenia funkcjonowania działalności transgranicznej.

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Jeśli chodzi o zasady tworzenia w naszym kraju oddziałów przedsiębiorców zagranicznych wprowadzono jedynie drobne zmiany zmierzające do ich uproszczenia a także korekty wynikające z konieczności dostosowania do zmienionego stanu prawnego w innych przepisach.

Ustawa wprowadza nowy obowiązek dołączenia do wniosku o wpis do rejestru przedstawicielstw dokumentu potwierdzającego upoważnienie osoby wskazanej we wniosku do reprezentowania przedsiębiorcy zagranicznego w przedstawicielstwie, zawierający imię i nazwisko osoby upoważnionej, jej datę urodzenia, imiona jej rodziców oraz numer dokumentu tożsamości, którym osoba ta posługuje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wraz z potwierdzeniem przyjęcia tego upoważnienia przez osobę upoważnioną.

Zgodnie z ustawą nie trzeba będzie zaś już okazywać w procedurze rejestracyjnej dokumentu uprawniającego przedsiębiorcę zagranicznego do wykorzystywania nieruchomości na potrzeby siedziby głównej przedstawicielstwa. Przedsiębiorca powinien jednak taki tytuł prawny posiadać (najczęściej jest to umowa najmu lokalu).

Zobacz: Konstytucja dla Biznesu

Ustawa została już podpisana przez Prezydenta RP. Wejdzie w życie 30 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »