| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Skuteczność ściągnięcia długu zależy od czasu reakcji

Skuteczność ściągnięcia długu zależy od czasu reakcji

Najlepszą i najszybszą drogą do odzyskania należności jest działanie na drodze polubownej. Jeszcze lepsze efekty przynosi zabezpieczenie się przed długiem.

- Faktor przejmuje na siebie ryzyko niewypłacalności kontrahenta. Firmy faktoringowe weryfikują zdolność płatniczą. Jeśli odmówią sfinansowania transakcji, to dla danego przedsiębiorcy jest to czytelny sygnał, że wybrał sobie nieodpowiedniego partnera - wyjaśnia.

Zdolność płatniczą przyszłego klienta zweryfikujemy, korzystając także z danych biur informacji gospodarczych oraz prosząc o opinię innych przedsiębiorców z danej branży. Zawsze warto też potencjalnego kontrahenta poprosić o referencje.

W razie nieskuteczności prewencji firmy windykacyjne mogą przejąć monitoring wierzytelności.

- W przypadku istniejącego długu również warto zdać się na usługi profesjonalistów, którzy zajmą się kontrolą telefoniczną lub listową dłużnika - zachęca Grzegorz Koźmiński z firmy Kruk.

- Wyspecjalizowane firmy zatrudniają nie tylko doświadczonych prawników, ale także licencjonowanych detektywów, którym prawo daje dostęp do danych osobowych oraz do rozpoznania majątku. Właściciel przedsiębiorstwa we własnym zakresie takich danych nie może zdobyć, co skazuje go na nierówną walkę przy odzyskaniu należności - tłumaczy Koźmiński.

W zależności od rodzaju umowy firmy windykacyjne albo odkupują dług za pewien procent ich wartości, albo świadczą usługi na rzecz wierzyciela, swoją prowizję uzależniając od wysokości długu oraz czasu trwania zaległości. To sprawia, że koszty przekazania wierzytelności firmie zewnętrznej są niewspółmiernie niskie w stosunku do odzyskanych pieniędzy, które pozwalają rozwijać firmę.

Właściciel firmy musi jednak zadać sobie kilka pytań: kto będzie przypominał kontrahentom o zbliżającej się płatności - pracownik firmy, czy też firma zewnętrzna? Komu powierzyć dochodzenie wierzytelności i jakich użyć narzędzi? Czy w razie niepowodzenia w odzyskaniu wierzytelności sprawę skierujemy do sądu i komu powierzymy jej prowadzenie?

- Zdarzyło się, że sąd ze względów formalnych odrzucił przygotowany przez nas wniosek w zdawałoby się prostej sprawie - mówi Teresa Zaręba.

- Teraz korzystamy z usług prawników - dodaje.

Specjaliści radzą: warto poznać ofertę firm windykacyjnych i je porównać. Konkurencja na rynku obrotu wierzytelnościami sprawiła, że usługi świadczone są na coraz wyższym poziomie, a ich koszt maleje.

LUIZA PIOTROWICZ

gp@infor. pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BEDS.pl

sklep internetowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK