REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Szkoła jazdy - lokal, plac manewrowy

REKLAMA

REKLAMA

Organizując szkołę jazdy musisz spełnić kilka warunków dotyczących miejsca prowadzenia tego rodzaju działalności. Szczegółowe warunki określone zostały w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 27 października 2005 r. w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów (Dz. U. Nr 217, poz. 1834 z późn. zm.).

REKLAMA

Ośrodek szkolenia kierowców

Szkolenie osób ubiegających się o wydanie uprawnienia do kierowania pojazdami może prowadzić przedsiębiorca który posiada lokal biurowy oznaczony nazwą i adresem ośrodka, przeznaczony do obsługi osób i przechowywania dokumentacji związanej z prowadzeniem szkolenia kierowców.

W lokalu musi znajdować się co najmniej jedna sala o powierzchni nie mniejszej niż 25 m2, wyposażona w stoliki i miejsca siedzące dla każdej osoby biorącej udział w szkoleniu, oświetlona, ogrzewana i przewietrzana, odizolowana od innych pomieszczeń oraz posiadająca zlokalizowaną w pobliżu toaletę.

Jeżeli w sali prowadzone jest szkolenie jednocześnie więcej niż 20 osób, to powierzchnia sali musi być większa o 1m2 dla każdej dodatkowej szkolonej osoby.

REKLAMA

Wyposażenie dydaktyczne

Organizując lokal, w którym będą odbywały się zajęcia dydaktyczne kursów na prawo jazdy należy pamiętać, że sala powinna być obowiązkowo wyposażona w:
- tablicę do pisania,
- makietę lub programy komputerowe umożliwiające symulowanie sytuacji na drodze,
- tablice poglądowe z zakresu szkolenia,
- programy komputerowe lub filmy wideo prezentujące: zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym, zasady kierowania pojazdem, podstawowe czynności kontrolno-obsługowe i zasady udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadku,
- obowiązujące teksty aktów prawnych z zakresu ruchu drogowego i warunków używania pojazdów.

Aby móc korzystać z programów komputerowych niezbędne jest wyposażenie sali w odpowiednią ilość komputerów a także telewizor i odtwarzacz video bądź DVD.

REKLAMA

Plac manewrowy

Niezbędny do prowadzenia kursów jest utwardzony plac manewrowy (o nawierzchni asfaltowej, betonowej lub kostkowej). Powinien on być wyłączony z ruchu pojazdów innych niż przeznaczone do nauki jazdy, umożliwiający wykonanie każdego z zadań przewidzianych do wykonania na placu manewrowym na egzaminie państwowym (z wyjątkiem ruszania na wzniesieniu).

Plac manewrowy powinien mieć powierzchnię co najmniej 120 m2 - przy szkoleniu w zakresie prawa jazdy kategorii A, A1, B, B1, oraz co najmniej 180 m2 - przy szkoleniu w zakresie prawa jazdy kategorii C, C1, D, D1, B+E, C+E, C1+E, D+E, D1+E lub T - wyposażony w pachołki i tyczki o łącznej wysokości co najmniej 2 m.

Jeżeli z placu manewrowego, korzystać będzie w trakcie szkolenia jednocześnie więcej niż jeden pojazd, to określoną powierzchnię zwiększa się o co najmniej 50 m2, dla każdego dodatkowego pojazdu w zakresie prawa jazdy kategorii A, A1, B, B1 lub o co najmniej 100 m2, dla każdego dodatkowego pojazdu w zakresie prawa jazdy kategorii C, C1, D, D1, B+E, C+E, C1+E, D+E, D1+E lub T.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pojazdy

Do prowadzenia szkoły jazdy potrzebny jest co najmniej jeden pojazd w zakresie każdej kategorii prawa jazdy, w której odbywać się będzie szkolenie i określonej w zaświadczeniu o wpisie do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców. Samochód ten musi być dopuszczony do ruchu i przystosowany do nauki jazdy.

Musi on również odpowiadać wymaganiom określonym w przepisach w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Pojazd ten oznacza się odpowiednio umieszczoną tablicą kwadratową barwy niebieskiej z białą literą „L”.

Ponadto pojazdy wykorzystywane do prowadzenia szkolenia powinny być oznaczone nazwą i adresem ośrodka szkolenia kierowców umieszczonymi na zewnątrz pojazdu na jego prawej i lewej stronie - z wyjątkiem motocykli, przyczep i tramwajów; litery i cyfry występujące w napisie powinny mieć wysokość co najmniej 6 cm.

Poniżej zamieszczona została lista producentów samochodów jakie obowiązują na egzaminach państwowych na prawo jazdy. Nim otworzysz swoją szkołę sprawdź jaka marka samochodu jest obowiązująca w województwie, w którym będziesz szkołę prowadził i tylko na takich właśnie samochodach prowadź zajęcia.

Producenci samochodów osobowych, na których są przeprowadzane egzaminy:
• Fiat Auto Poland,
• Citroen Polska,
• Nissan Poland,
• General Motors Poland: Chevrolet i Opel,
• Toyota Polska,
• Peugeot Polska.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA