REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Biznes plan do instytucji finansowych w celu pozyskania promesy kredytowej dla projektu

Kira Radlińska
Ekspert z zakresu oceny oddziaływania inwestycji na środowisko
Biznesplan w celu pozyskania kredytu.
Biznesplan w celu pozyskania kredytu.

REKLAMA

REKLAMA

Zanim zaczniemy pisać biznesplan proponuję pierwsze ustalić jaką kwotę będziemy potrzebować. Czy chcemy się starać o 100wartości projektu czy mniej. Tutaj mała podpowiedź – lepiej postarać się o 100%, ponieważ później podczas realizacji projektu, rozliczeń wszelkiego rodzaju będzie łatwiej.

Następnym krokiem jest zapoznanie się oz ofertą banków. Owszem, możemy pójść do banku w którym firma ma założone konto, ale warto podjąć niewielki wysiłek i przynajmniej spojrzeć na ofertę innych banków. Strona internetowa nie jest najlepsza do tego typu działania. Polecam kontakt osobisty z bankiem i poinformowanie, że starają się Państwo o promesę kredytową, bo jednak warunki ich udzielania są inne od kredytów hipotecznych czy komercyjnych.

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli w niosek o dotację unijną pisze nam profesjonalna firma, to można też zapytać w tej firmie czy mogą polecić jakiś bank. Często jest tak, że firmy konsultingowe współpracują z bankami. One podsyłają im potencjalnych klientów a dzięki temu banki mogą zaoferować korzystniejsze warunki (mniejsze oprocentowanie, lub mniejsza marża oraz korzystniejsze zapisy w umowie). 

Jak już wybierzemy bank to dobrze jest zapytać o to co w takim biznes planie powinno się znaleźć. Z mojej praktyki wynika, że 95% banków nie ma jakiegoś wzoru biznes planu – a nawet żadnych wskazówek co do zawartości. Najczęściej można usłyszeć, że ma to być standardowy biznesplan. Warto jednak ponaciskać na bank, aby mailem przesłali punkty jakie chcieliby przeczytać w tym dokumencie. Jeśli nadal bank będzie uparty to warto w Internecie poszukać struktury biznesplanu. Albo popytać w kilku bankach, może w końcu któryś powie co tam ma być. 

Zobacz: Jak założyć firmę z pomocą unijnych dotacji?

Z mojego doświadczenia wynika, że nie różni się on za bardzo od standardowego biznes planu, więc nie należy się obawiać. Najważniejszymi elementami każdego biznes planu czy Studium Wykonalności są: analiza finansowa, opis przedsięwzięcia oraz analiza rynku na którym działa firma i na który zostanie wprowadzony produkt lub usługa powstające w efekcie realizacji projektu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W przypadku opisu przedsięwzięcia i analizy rynku jak ją raz napiszemy, to później będzie ona bardzo przydatna do Studium Wykonalności. W zasadzie będzie można zrobić kopiuj – wklej. Co do analizy finansowej – to jeśli bank nie poda jakichś reguł wg. których powinna zostać przeprowadzona to warto spojrzeć na wskazówki z wytycznych Instytucji Wdrażającej.

Szczegółowe informacje co do zawartości części finansowej zawsze znajdują się w załącznikach do ogłoszenia o konkursie. Warto części finansowej poświęcić więcej czasu, ponieważ od niej zależy wszystko i ona jest najszerzej analizowana przez pracowników banku.

Oczywiście nie należy zaniedbywać pozostałych punktów biznesplanu, ponieważ stanowią one tzw. tło do obliczeń pokazanych w części finansowej. Poza tym gdy raz napiszemy, to będzie można to wykorzystać – po rozszerzeniu informacji (o te wskazane w wytycznych konkursowych) w Studium Wykonalności. Składając do banku biznesplan warto wspomnieć, że promesa powinna zostać wystawiona na wzorze który obowiązuje dla danej Instytucji Wdrażającej.

Zobacz: Jak finansować małą firmę technologiczną - dotacje

Różnice między poszczególnymi wzorami promes są niewielkie, ale warto pamiętać, że jeżeli promesa zostanie wystawiona na innym niż wskazany w warunkach konkursu formularzu to wniosek o dotację unijną zostanie odrzucony z przyczyn formalnych. Jeśli natomiast firma korzysta z usług firmy doradczej to warto przemyśleć zlecenie takiego biznesplanu profesjonalnej firmie. Jeśli jednak zdecydujemy się pisać samodzielnie, to proponuję przemyśleć zlecenie napisania części finansowej profesjonaliście.

O Autorze

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA