| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pierwszy Biznes - wsparcie w starcie

Pierwszy Biznes - wsparcie w starcie

Rusza program Pierwszy Biznes - wsparcie w starcie. Główne cele programu to rozwój przedsiębiorczości oraz tworzenie warunków do powstawania nowych miejsc pracy.

 Umowę o wdrożeniu tego programu podpisali minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz i prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Dariusz Daniluk.


Program przewiduje, że absolwenci szkół i wyższych uczelni oraz studenci ostatniego roku, a także bezrobotni z pomysłem na własny biznes, będą mogli otrzymać nisko oprocentowane pożyczki do 60 tysięcy złotych - wyjaśnia minister Władysław Kosiniak-Kamysz. Spłata może być rozłożona na maksymalnie 7 lat, w tym jest zawarta możliwość zawieszenia jej na rok. Możliwe będzie także wzięcie dodatkowej pożyczki wynoszącej 20 tysięcy złotych. Ten kredyt może zostać umorzony - dodaje minister.


Prezes BGK Dariusz Daniluk wyjaśnił, że w najbliższych tygodniach wyłonieni zostaną pośrednicy finansowi. Będą to albo banki albo fundusze pożyczkowe. Przy ubieganiu się o pożyczkę będzie obowiązywała zasada jednego okienka. Chętni do otrzymania kredytu będą musieli przygotować biznesplan i wypisać weksel in blanco. Będą musieli mieć też dwóch poręczycieli. Następnie bank podejmie decyzje. Będzie się przy tym odwoływał do swojej metody analizy zdolności kredytowej.


Zobacz: Jak przeprowadzić spis z natury? - nowe regulacje

 


Program "Pierwszy biznes-wsparcie w starcie" będzie realizowany w dwóch etapach. Początkowo w jednym z pięciu makroregionów, obejmującym województwa: małopolskie, świętokrzyskie i mazowieckie. Od przyszłego roku ruszy w pozostałych regionach.


Minister Władysław Kosiniak Kamysz powiedział, że na realizację pierwszego etapu przeznaczył 21 i pół miliona złotych. Pierwsze pożyczki zaś powinny zostać udzielone już w trzecim kwartale tego roku. 

 
Zobacz: Ruchomy czas pracy - decyzje w tym tygodniu

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK