| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pierwszy Biznes - wsparcie w starcie

Pierwszy Biznes - wsparcie w starcie

Rusza program Pierwszy Biznes - wsparcie w starcie. Główne cele programu to rozwój przedsiębiorczości oraz tworzenie warunków do powstawania nowych miejsc pracy.

 Umowę o wdrożeniu tego programu podpisali minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz i prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Dariusz Daniluk.


Program przewiduje, że absolwenci szkół i wyższych uczelni oraz studenci ostatniego roku, a także bezrobotni z pomysłem na własny biznes, będą mogli otrzymać nisko oprocentowane pożyczki do 60 tysięcy złotych - wyjaśnia minister Władysław Kosiniak-Kamysz. Spłata może być rozłożona na maksymalnie 7 lat, w tym jest zawarta możliwość zawieszenia jej na rok. Możliwe będzie także wzięcie dodatkowej pożyczki wynoszącej 20 tysięcy złotych. Ten kredyt może zostać umorzony - dodaje minister.


Prezes BGK Dariusz Daniluk wyjaśnił, że w najbliższych tygodniach wyłonieni zostaną pośrednicy finansowi. Będą to albo banki albo fundusze pożyczkowe. Przy ubieganiu się o pożyczkę będzie obowiązywała zasada jednego okienka. Chętni do otrzymania kredytu będą musieli przygotować biznesplan i wypisać weksel in blanco. Będą musieli mieć też dwóch poręczycieli. Następnie bank podejmie decyzje. Będzie się przy tym odwoływał do swojej metody analizy zdolności kredytowej.


Zobacz: Jak przeprowadzić spis z natury? - nowe regulacje

 


Program "Pierwszy biznes-wsparcie w starcie" będzie realizowany w dwóch etapach. Początkowo w jednym z pięciu makroregionów, obejmującym województwa: małopolskie, świętokrzyskie i mazowieckie. Od przyszłego roku ruszy w pozostałych regionach.


Minister Władysław Kosiniak Kamysz powiedział, że na realizację pierwszego etapu przeznaczył 21 i pół miliona złotych. Pierwsze pożyczki zaś powinny zostać udzielone już w trzecim kwartale tego roku. 

 
Zobacz: Ruchomy czas pracy - decyzje w tym tygodniu

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Parco

Biuro Rachunkowe PARCO S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK