| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Polska awansowała o pięć miejsc w rankingu konkurencyjności IT

Polska awansowała o pięć miejsc w rankingu konkurencyjności IT

Polska awansowała o pięć miejsc w rankingu konkurencyjności IT w stosunku do rankingu z 2009 r. - poinformowali przedstawiciele Business Software Alliance (BSA).

 

Przedstawiciele BSA zaprezentowali w resorcie gospodarki dane "Indeksu konkurencyjności branży informatycznej", opracowanego na zlecenie Business Software Alliance (BSA) przez Economist Intelligence Unit. Wynika z niego, że Polska zwiększyła swoją konkurencyjność w dziedzinie technologii informatycznych. W stosunku do rankingu z 2009 r. Polska z wynikiem 44,6 punktów awansowała o 5 miejsc - na 30 pozycję w światowej klasyfikacji. Na 24 kraje Unii Europejskiej objęte badaniem Polska zajęła 18 lokatę.

Indeks - aktualizowany już po raz czwarty od 2007 r. - prezentuje ranking 66 krajów, przeprowadzony na podstawie szeregu wskaźników dotyczących obszarów o kluczowym znaczeniu dla innowacyjności w branży informatycznej, takich jak: warunki prowadzenia działalności gospodarczej, infrastruktura informatyczna, kapitał ludzki, warunki prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, prawo oraz wsparcie i działania publiczne na rzecz rozwoju branży.

W czołówce rankingu za 2011 r. plasują się Stany Zjednoczone, Finlandia, Singapur, Szwecja i Wielka Brytania.

Obecny na konferencji wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podkreślił ogromne znaczenie sektora IT dla gospodarki. "Polska awansowała o pięć pozycji. (...) To pokazuje, że klimat w sektorze ICT jest lepszy i mamy jako kraj pozycję bardziej znaczącą. W sytuacji naszego kraju, kiedy mamy mniejsze możliwości pozyskania kapitału, kiedy dostęp do twardej produkcyjnej bazy jest trudniejszy, ważne będzie wykorzystania pomysłowości i przebojowości Polaków" - podkreślił wicepremier.

Koordynator BSA w Polsce Bartłomiej Witucki powiedział, że w tegorocznej klasyfikacji Polska wypadła szczególnie dobrze pod względem wyników w kategorii prac badawczo-rozwojowych. "W najbliższych latach politycy i przedsiębiorcy w Polsce powinni podejmować takie decyzje, które pozwolą na wykorzystanie tendencji wzrostu konkurencyjności branży IT do budowania podstaw dalszego rozwoju. Z globalnych doświadczeń wiemy, że warto podjąć wysiłki dla osiągnięcia tego celu" - zaznaczył.

Największy awans w tegorocznym Indeksie - w porównaniu z poprzednią edycją z 2009 r. - zanotowały: Malezja, która awansowała o 11 miejsc w tabeli klasyfikacji generalnej oraz Indie, które awansowały o 10 miejsc. Kilka innych krajów - w tym Singapur, Meksyk, Austria, Niemcy a także Polska - zanotowało w tym roku wysokie wzrosty w rankingu.

BSA to międzynarodowy związek ponad 100 firm sektora IT, do którego należą m.in. Microsoft, Dell, Intel, Siemens i Kaspersky. Jednym z głównych celów stowarzyszenia jest walka z piractwem komputerowym.

Economist Intelligence Unit (EIU) zajmuje się badaniami, prognozami oraz analizami ekonomiczno-biznesowymi.

Jak podało MG. od 2009 r. krajowy rynek IT odnotowuje wyraźną poprawę wyników. Resort powołuje się też na raport "Rynek IT w Polsce 2011. Prognozy rozwoju na lata 2011-2015", opublikowany przez PMR, jego wartość wzrosła w 2010 r. o 5,8 proc., osiągając prawie 26 mld zł.

"W połączeniu ze świetnie wykształconymi, młodymi kadrami oraz szerokim strumieniem funduszy unijnych na innowacje, informatyka może wkrótce stać się dziedziną, w której będziemy jednym z najbardziej cenionych graczy na świecie" - uważa Pawlak.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK