| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zmiany w ustawie o przewozie towarów niebezpiecznych

Zmiany w ustawie o przewozie towarów niebezpiecznych

Sejm poparł w piątek większość poprawek Senatu do ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych, z wyjątkiem tych, które dotyczą innego sposobu uzyskiwania tzw. świadectw ADR.

 

Do ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych Senat wprowadził 19 poprawek. Posłowie nie poparli trzech, które dotyczą przeprowadzania egzaminu pozwalającego na uzyskanie tzw. świadectwa ADR - czyli dokumentu potwierdzającego ukończenie kursu na przewożenie towarów niebezpiecznych. Poprawki te dopuszczają do egzaminowania w formie pytań i odpowiedzi pisemnych, co wiązałoby się ze zwiększeniem składu komisji do trzech osób - tłumaczył piątek poseł sprawozdawca komisji infrastruktury Jacek Krupa (PO).

 

Ustawa ma na celu przystosowanie polskiego prawa do regulacji unijnych w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych. Zawiera m.in. definicje towarów niebezpiecznych. Ich przewóz ma być zgłaszany odpowiednim instytucjom, a kierowca przewożący towary niebezpieczne będzie musiał przedstawić zaświadczenie ADR.

 

Uchwalona pod koniec lipca ustawa zbiera - rozproszone po kilku aktach prawnych - zasady przewozu towarów niebezpiecznych: drogowego, kolejowego, żeglugi śródlądowej. Wcześniej zasady dotyczące przewozu towarów niebezpiecznych były regulowane w trzech różnych ustawach, w zależności od tego jaki był to przewóz.

 

Towary niebezpiecznie to m.in. wybuchowe, substancje toksyczne, promieniotwórcze albo żrące. Ustawa o przewozie towarów niebezpiecznych dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy dotyczącej transportu lądowego towarów niebezpiecznych.

 

reklama

Źródło:

PAP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

FC NIKMARK

Agencja Marketingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »