| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zmiany w ustawie o przewozie towarów niebezpiecznych

Zmiany w ustawie o przewozie towarów niebezpiecznych

Sejm poparł w piątek większość poprawek Senatu do ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych, z wyjątkiem tych, które dotyczą innego sposobu uzyskiwania tzw. świadectw ADR.

 

Do ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych Senat wprowadził 19 poprawek. Posłowie nie poparli trzech, które dotyczą przeprowadzania egzaminu pozwalającego na uzyskanie tzw. świadectwa ADR - czyli dokumentu potwierdzającego ukończenie kursu na przewożenie towarów niebezpiecznych. Poprawki te dopuszczają do egzaminowania w formie pytań i odpowiedzi pisemnych, co wiązałoby się ze zwiększeniem składu komisji do trzech osób - tłumaczył piątek poseł sprawozdawca komisji infrastruktury Jacek Krupa (PO).

 

Ustawa ma na celu przystosowanie polskiego prawa do regulacji unijnych w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych. Zawiera m.in. definicje towarów niebezpiecznych. Ich przewóz ma być zgłaszany odpowiednim instytucjom, a kierowca przewożący towary niebezpieczne będzie musiał przedstawić zaświadczenie ADR.

 

Uchwalona pod koniec lipca ustawa zbiera - rozproszone po kilku aktach prawnych - zasady przewozu towarów niebezpiecznych: drogowego, kolejowego, żeglugi śródlądowej. Wcześniej zasady dotyczące przewozu towarów niebezpiecznych były regulowane w trzech różnych ustawach, w zależności od tego jaki był to przewóz.

 

Towary niebezpiecznie to m.in. wybuchowe, substancje toksyczne, promieniotwórcze albo żrące. Ustawa o przewozie towarów niebezpiecznych dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy dotyczącej transportu lądowego towarów niebezpiecznych.

 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK