| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Będzie dodatkowe 300 mln zł na inwestycje dla firm

Będzie dodatkowe 300 mln zł na inwestycje dla firm

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego chce zabrać 300 mln zł z puli środków unijnych przeznaczonych na kredyt technologiczny. Pieniądze mają iść na wsparcie inwestycji w firmach – dowiedział się DGP.


Resort rozwoju przesłał taką propozycję zmian w programie Innowacyjna Gospodarka do członków komitetu monitorującego, którzy nadzorują wydawanie środków unijnych. Jak uzasadnił w projekcie uchwały, pieniądze, które zostaną zabrane z puli na kredyt technologiczny, pójdą na zatkanie dziury finansowej w Działaniu 4.4 (są z niego finansowane innowacyjne inwestycje przedsiębiorstw).

Jak informowaliśmy dwa tygodnie temu, wartość dotacji, o które wystąpiły firmy w ostatnim ubiegłorocznym naborze w tym działaniu, przekroczyła znacznie budżet konkursu. MRR zaproponowało, by przeznaczyć na sfinansowanie tych projektów dodatkowe 41 mln zł. Reszta pieniędzy, które zostaną odebrane z puli kredytu technologicznego, ma pójść dla przedsiębiorców, którzy z pozytywnym skutkiem odwołali się w ubiegłym roku od negatywnych dla nich decyzji o przyznaniu wsparcia unijnego. Część środków zostanie także przeznaczona na sfinansowanie różnic w wysokości dotacji wynikających z coraz niższego kursu euro wobec złotego (Polska dostaje fundusze w walucie UE).

W opinii przedsiębiorców, pomysł takich przesunięć jest trafiony.

- Jedynym wyjściem jest poszukanie dodatkowych środków w typach wsparcia unijnego, które nie przyciągają uwagi firm - uważa Krzysztof Grądziel, członek komitetu monitorującego z ramienia BCC.

Takim właśnie rodzajem grantów jest właśnie kredyt technologiczny, czyli dopłaty do pożyczek na zakup nowych technologii dla małych i średnich firm. Według Ewy Balickiej-Sawiak z Banku Gospodarstwa Krajowego, który odpowiada za jego wdrożenie, do tej pory 18 przedsiębiorców uzyskało przyrzeczenia otrzymania takich dopłat (na łączną kwotę 22 mln zł), z czego zaledwie sześć podpisało umowy.

Krzysztof Grądziel zwraca uwagę, że zaproponowane przez MRR przesunięcie może spowodować odblokowanie tegorocznych konkursów. W ubiegłym tygodniu resort niespodziewanie odwołał dwa nabory: marcowy na wsparcie badań naukowych i czerwcowy na granty na inwestycje.

- Najważniejsze, by znalazły się pieniądze nie tylko dla firm, które ubiegały się o dotacje w ubiegłym roku, ale także dla tych, które chciały zrobić to teraz i od dłuższego czasu przygotowywały inwestycje - podkreśla Krzysztof Grądziel.

Decyzja w sprawie przesunięcia ma zapaść w przyszłym tygodniu.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kosy

Ekspert, trener, konsultant, wykładowca uniwersytecki. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. Doradztwem w zarządzaniu zasobami ludzkimi zajmuje się od ponad 15 lat, realizując różnorodne projekty z zakresu HR. Ma za sobą długoletnie doświadczenie zdobyte w międzynarodowych firmach doradczych: Capgemini Ernst & Young, SHL Ireland, Hudson Global Resources, PWC. Zrealizował różnorodne projekty dla wiodących organizacji działających w Polsce, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii (m.in. Accenture, Aer Rianta, AIB, Bank of Ireland, Dairygold, Lafarge, Oriflame, Sulzer, Ulster Bank). Autor artykułów publikowanych w Serwis HR, Personel i Zarządzanie oraz Rzeczpospolitej, a także pozycji naukowych i książkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK