| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Częsta sprzedaż domów to działalność gospodarcza

Częsta sprzedaż domów to działalność gospodarcza

Wybudowanie i sprzedaż 15 domów w ciągu 12 lat stanowią działalność gospodarczą, która nie korzysta ze zwolnienia z PIT.


W 2002 roku podatnicy uzyskali przychód ze sprzedaży nieruchomości, a następnie złożyli oświadczenie o zamiarze wydatkowania kwoty przychodów na cele mieszkaniowe, uzyskując w ten sposób zwolnienie z podatku na mocy art. 21 ust. 1 ustawy o PIT. W trakcie kontroli podatkowej organy ustaliły, że w latach 1995-2007 podatnicy sprzedali 15 nieruchomości, korzystając przy tym z tej samej ulgi. Uznały również, że takie działanie nosiło znamiona działalności gospodarczej, więc zwolnienie z podatku nie przysługiwało, a uzyskane dochody należało opodatkować zryczałtowanym PIT.

W skardze do WSA w Gliwicach podatnicy podkreślili, że nie nabywali nieruchomości w celach odsprzedaży, a tym samym nie prowadzili działalności gospodarczej. Każda transakcja miała na celu zaspokajanie ich potrzeb mieszkaniowych. Sąd oddalił skargę. Zdaniem WSA istotę sprawy należy sprowadzić do pytania - czy przychód uzyskany w 2002 roku ze sprzedaży nieruchomości może być uznany za przychód ze sprzedaży prywatnych nieruchomości, czy też jako przychód z prowadzonej działalności gospodarczej. W opinii sądu działalność podatników odpowiada ustawowej definicji działalności gospodarczej. Była ona w pełni zorganizowana, prowadzona w sposób ciągły, z nastawieniem na osiągnięcie zysku. Sąd nie dał wiary wyjaśnieniom podatników, iż z powodu pecha, który ich prześladował, musieli sprzedawać nieruchomości i nabywać kolejne, jedynie w celu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych.

Sygn. akt I SA/Gl 278/09, I SA/Gl 279/09

Michał Adamiecki

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK