| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Apel do przedsiębiorców o zatrudnianie na czas nieokreślony

Apel do przedsiębiorców o zatrudnianie na czas nieokreślony

PKPP Lewiatan apeluje do wszystkich pracodawców, aby pomimo braku formalnego obowiązku wprowadzonego ustawą antykryzysową, zawierali umowy na czas nieokreślony z pracownikami, którym wygasła druga umowa terminowa.

Od 22 sierpnia zacznie obowiązywać ustawa z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dl pracowników i przedsiębiorców (Dz.U. Nr 125, poz. 1035). Ustawa m.in. określa zasady ograniczenia w zatrudnianiu pracownika na podstawie umów o pracę na czas określony.


W aktualnym stanie prawnym każda trzecia umowa terminowa z mocy prawa staje się stosunkiem pracy na czas nieokreślony. Po wejściu w życie nowych przepisów pracodawca będzie mógł zwierać wiele umów terminowych przez łączny okres wynoszący 24 miesiące. Dopiero przekroczenie tego limitu będzie równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy na czas nieokreślony.


Pracownicy obawiają się, że wejście w życie przepisów ustawy antykryzysowej doprowadzi do pogorszenia ich sytuacji i konieczności podpisania kolejnej umowy terminowej. Dlatego PKKP Lewiatan apeluje o odpowiedzialność do wszystkich zainteresowanych.


Zdaniem PKPP Lewiatan pracodawcy nastawieni są na rozwój swoich firm, cenią przede wszystkim przewidywalne i stabilne warunki działania, w tym współpracę z doświadczonym i lojalnym personelem. Pracodawcy pamiętają poza tym, jak trudno było jeszcze kilkanaście miesięcy temu pozyskać nowego, odpowiednio wykwalifikowanego pracownika.  


Ogromną rolę w możliwości wykorzystania przepisów ustawy antykryzysowej odgrywa dobra współpraca pracodawcy i pracowników, od zgody których zależy zastosowanie nowych rozwiązań w obszarze, np. elastycznego czasu pracy. Bez takiej zgody ustawa antykryzysowa okaże się martwym aktem prawnym. Dlatego zdaniem PKPP Lewiatan istotne jest, aby nowy mechanizm traktowania umów na czas określony nie był powodem konfliktów i braku współpracy w innych, bardziej kluczowych dziś kwestiach.

mojafirma.infor.pl/PKPP Lewiatan

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Mojafirma.infor.pl
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK