| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy rzadziej zatrudniają bez umowy

Firmy rzadziej zatrudniają bez umowy

Do najczęstszych ujawnionych w firmach w trakcie kontroli PIP nieprawidłowości należy nie zgłaszanie lub opóźnienia w zgłaszaniu pracowników do ubezpieczeń społecznych oraz zatrudnianie w tzw. szarej strefie.

Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła wyniki raportu z przeprowadzonych w 2008 r. kontroli, podczas których inspektorzy zbadali zagadnienia legalności zatrudnienia. Naruszenie przepisów prawa pracy zidentyfikowane zostało przede wszystkim w grupie tzw. małych pracodawców, zatrudniających do 9 pracowników. Okazuje się, że skala ujawnionych nieprawidłowości, zwłaszcza w zakresie zatrudniania bez potwierdzenia na piśmie rodzaju umowy o pracę i jej warunków, jest niższa niż w latach poprzednich.


Zdaniem PKPP Lewiatan najczęstszą przyczyną zaistniałych naruszeń i nieprawidłowości są niejasne i kłopotliwe do stosowania przepisy oraz zbyt wysokie koszty zatrudniania pracowników. Dlatego działania mające na celu ograniczanie szarej strefy powinny koncentrować się na upraszczaniu procedur, liberalizacji przepisów dotyczących zatrudniania oraz stopniowym obniżaniu kosztów pracy.


Rekomendacje zawarte w raporcie PIP zmierzają jednak w przeciwnym kierunku. Zamiast likwidować przyczyny naruszeń prawa, PIP proponuje wprowadzenie dalszych obostrzeń i ograniczeń wobec pracodawców, np. poprzez wprowadzenie obowiązku zawarcia umowy o pracę w formie pisemnej i zgłoszenie do ubezpieczenia społecznego przed dopuszczeniem pracownika do pracy.


Proponowane zmiany będą stanowić istotne utrudnienia organizacyjne zarówno po stronie pracodawców jak i przyszłych pracowników - uważa PKPP Lewiatan. W sytuacji, gdy pracownik jednak nie podejmie pracy, pracodawca będzie obarczony dodatkowymi obowiązkami. Będzie musiał wyrejestrować pracownika z ZUS oraz formalnie rozwiązać z nim podpisaną już umowę o pracę.


Wśród innych budzących wątpliwości propozycji PIP, PKPP Lewiatan wymienia:


• zapewnienie inspektorom pracy dostępu do baz danych zawierających informacje przydatne do kontroli legalności zatrudnienia,

• zwiększenie uprawnień Inspekcji w zakresie stosowania postępowania mandatowego i brak procedury odwoławczej.


PKPP Lewiatan za niezbędne uważa przede wszystkim uelastycznienie prawa pracy oraz zmniejszenie biurokracji i kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Ponadto konieczna jest współpraca różnych zainteresowanych środowisk w celu upowszechniania zasad dobrych praktyk i właściwego postępowania partnerów społecznych.

mojafirma.infor.pl/PKPP Lewiatan

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Mojafirma.infor.pl
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK