| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Bony i zapomogi bez PIT

Bony i zapomogi bez PIT

Resort finansów rozszerza katalog zwolnień z PIT dotyczący zapomóg oraz świadczeń rzeczowych dla pracowników.


W związku z toczącymi się pracami nad pakietem działań antykryzysowych Ministerstwo Finansów opublikowało projekt zmian do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który przyjął rząd. Projekt rozszerza zakres zwolnienia z podatku dla pewnych świadczeń pracowniczych. Partnerzy społeczni, którzy pracują nad pakietem, postulowali, aby: znieść opodatkowanie zapomóg udzielanych przez związki zawodowe (poszerzenie katalogu) oraz świadczenia wypłacane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a także zwolnić z PIT pomoc socjalną realizowaną w formie bonów uprawniających do ich wymiany na towary lub usługi, w tym tzw. bonów towarowych.

Resort finansów wychodzi tym oczekiwaniom naprzeciw i w związku z tym w projekcie zaproponowano zwolnienie z opodatkowania zapomóg wypłacanych przez zakładową organizację związkową pracownikom należącym do tej organizacji. Zwolnienie to będzie limitowane. Wolne od opodatkowania będą świadczenia w wysokości 638 zł rocznie (kwota ta odpowiada połowie minimalnego wynagrodzenia za pracę).

Ponadto nastąpi powrót do zwolnienia z opodatkowania bonów towarowych oraz objęcia zwolnieniem refundacji wydatków (udokumentowanych fakturą VAT) poniesionych na cele działalności socjalnej. Zwolnieniem objęta będzie wartość otrzymanego świadczenia nieprzekraczająca w roku podatkowym kwoty 380 zł.

Przedstawione regulacje będą miały zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2009 r. Norma ta pozwoli na objęcie zwolnieniem podatkowym świadczeń wypłaconych także przed wejściem w życie ustawy. Ustawa wejdzie w życie w momencie jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK