| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Połowa firm zrezygnowała z dotacji na ekologię

Połowa firm zrezygnowała z dotacji na ekologię

Absurdalne wymagania urzędników spowodowały, że połowa firm, które chciały dostać unijne dotacje na ekologiczne inwestycje, zrezygnowała z nich.


Licząca ponad 2 tysiące stron dokumentacja konkursowa, którą dwóch członków zarządu musiało podpisywać strona po stronie do późnych godzin nocnych - tak wygląda finał procesu aplikowania o środki, z którym musieli borykać się przedsiębiorcy, zainteresowani unijnymi dotacjami na inwestycje w dziedzinie ochrony środowiska z programu Infrastruktura i Środowisko.

Ponad połowa chętnych nie złożyła ostatecznie wniosków o dotacje. Część firm nie zdążyła, pozostali zrezygnowali. Wnioski zbierał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na początku zgłosiło się ponad 220 firm, jednak końcową dokumentację udało się złożyć tylko 97 przedsiębiorstwom.

- Mówi się o dążeniu do uproszczenia zasad korzystania z funduszy unijnych. Zakończony nabór wniosków wydaje się wskazywać na wprost odwrotną tendencję - ocenia Szymon Żółciński z firmy doradczej Accreo Taxand.

Przedstawiciele firm skarżą się na absurdalne wymogi, które postawili przed nimi urzędnicy. Najgorzej oceniają wniosek o dotację, który w sporej części nie był dostosowany do inwestycji przedsiębiorstw. Do tego doszły dziwaczne wymagania, jak obowiązek dostarczania pełnych sprawozdań finansowych zależnych i nadrzędnych podmiotów, przedstawienia prognozy finansowej na okres kilkudziesięciu lat.

Z naszych informacji wynika, że winę ponosi resort rozwoju regionalnego, który przygotował wzór wniosku o dotację. I to niezależnie od tego, czy chodzi o dotacje dla firm, czy dla samorządów na oczyszczalnie ścieków lub drogi. Dodatkowo urzędnicy postanowili uprościć sobie pracę i wypełniany przez firmy wniosek był jednocześnie urzędowym zgłoszeniem projektu do akceptacji Komisji Europejskiej. Wymóg akceptacji przez KE istnieje, jeśli wartość projektu w dziedzinie ochrony środowiska przekracza 25 mln euro. Resort rozwoju tłumaczy, że uwzględnił propozycję Komisji Europejskiej, by każdy projekt był traktowany jak duża inwestycja. Podkreśla także, że program IiŚ, w przeciwieństwie do programu Innowacyjna Gospodarka, ma finansować duże inwestycje infrastrukturalne.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
HR Toolbox czyli Narzędziownik Menedżera HR79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK