| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wyższe kary za bezprawną gospodarkę odpadami

Wyższe kary za bezprawną gospodarkę odpadami

zmiana prawa - Nawet 10 tys. zł zapłaci przedsiębiorca, który bez zezwolenia będzie odbierał lub transportował odpady albo składował je na nieczynnym wysypisku.

Będą surowsze kary za niewłaściwe postępowanie z odpadami czy za brak zezwolenia na transport śmieci. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz.U. z 2007 r. nr 39, poz. 251 z późn. zm.), który przygotowało Ministerstwo Środowiska. Za takie występki będzie groziło 10 tys. zł.

Zgodnie z propozycjami resortu środowiska kara 10 tys. zł będzie groziła także za przekazywanie odpadów firmom, które nie mają stosownych zezwoleń, lub mieszanie odpadów niebezpiecznych z innymi śmieciami. Ministerstwo zaproponowało także zaostrzenie sankcji za brak prowadzenia wymaganej ewidencji odpadów. Jeżeli firma, która np. zajmuje się transportem odpadów, nie będzie przekazywała odpowiednich danych i zestawień co do śmieci, którymi się zajmuje, to również narazi się na karę finansową w wysokości 10 tys. zł. Podobnie będzie także wtedy, gdy sprawozdania te będą nieprawdziwe lub przedstawione nieterminowo.

Skuteczny instrument

Dominik Wałkowski, prawnik w Kancelarii Wardyński i Wspólnicy, uważa, że kary pieniężne za brak podstawowych decyzji administracyjnych w zakresie gospodarowania odpadami, a także w przypadku braku lub nieprawidłowego realizowania obowiązków prowadzenia ewidencji odpadów są stosunkowo prostym środkiem w egzekwowaniu, a jednocześnie skutecznym instrumentem represyjnym wobec przedsiębiorców naruszających przepisy ustawy o odpadach. Zaznacza, że w praktyce może się jednak okazać, że kara w wysokości 10 tys. zł nie będzie środkiem dostatecznie odstraszającym.

Urząd zdecyduje

- Może być tak, że w przypadku niektórych firm w dalszym ciągu bardziej opłacalne będzie naruszenie przepisów. Z tego względu należałoby w procesie legislacyjnym rozważyć podwyższenie kar pieniężnych, jednakże przy jednoczesnym wprowadzeniu ich widełkowego określenia oraz kryteriów ustalania ich wysokości, gdyż skala i częstotliwość penalizowanych naruszeń może być różnicowana - mówi Dominik Wałkowski.

Ministerstwo w projekcie nowelizacji ustawy o odpadach określiło, że składowiska odpadów, które powinny być już wcześniej nieczynne, będą teraz zamykane z urzędu. Obecnie zamknięcie może nastąpić jedynie na wniosek zarządzającego składowiskiem. Dlatego w projekcie wprowadzono sankcje także za przyjmowanie odpadów pomimo wydania decyzji o zamknięciu danego wysypiska. Właściciel takiego obiektu będzie się musiał liczyć z karą w wysokości 20 tys. zł. Kary będą wymierzać wojewódzcy inspektorzy ochrony środowiska.

Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2009 r.

Łukasz Kuligowski

lukasz.kuligowski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK