| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firma może z pomocą ZUS kontrolować zwolnienia lekarskie swoich pracowników

Firma może z pomocą ZUS kontrolować zwolnienia lekarskie swoich pracowników


Co robi ZUS, gdy firma zwraca się do niego o kontrolę zwolnienia lekarskiego jej pracownika?


- Lekarz orzecznik ZUS może przeprowadzić badanie osoby ubezpieczonej w miejscu jej pobytu lub w terenowej jednostce organizacyjnej Zakładu, skierować taką osobę na badanie przez konsultanta ZUS, badania dodatkowe lub obserwację szpitalną. Może też zażądać od lekarza, który wystawił zaświadczenie lekarskie, udostępnienia dokumentacji lekarskiej będącej podstawą jego wystawienia, a także informacji i wyjaśnień w tej sprawie. W celu przeprowadzenia takiej kontroli ZUS wysyła do ubezpieczonego skierowanie na badanie, w którym określa termin badania przez lekarza orzecznika, konsultanta Zakładu lub dostarczenia posiadanych wyników badań. W razie uniemożliwienia przez ubezpieczonego badania lub niedostarczenia wyników badań w wyznaczonym terminie zaświadczenie lekarskie traci ważność od dnia następującego po tym terminie.

• Czy ZUS bada każdy wniosek pracodawcy?

- Tak, ZUS rozpatruje każdy wniosek pracodawcy o kontrolę zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy niezależnie od okresu, na jaki zostało wystawione. Lekarz orzecznik ZUS może w wyniku takiej kontroli ustalić wcześniejszą datę ustania niezdolności do pracy niż określona w zaświadczeniu lekarskim wyłącznie po przeprowadzeniu bezpośredniego badania ubezpieczonego i po analizie dokumentacji stanowiącej podstawę wystawienia zaświadczenia. Jeżeli określi wcześniejszą datę ustania niezdolności do pracy niż orzeczona w kontrolowanym zaświadczeniu lekarskim, za okres od tej daty zaświadczenie lekarskie traci ważność. W takim przypadku lekarz orzecznik wystawia zaświadczenie ZUS ZLA/K, które jest traktowane na równi z zaświadczeniem stwierdzającym brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Zaświadczenie to lekarz orzecznik wręcza w dniu badania ubezpieczonemu, informując go równocześnie o konieczności doręczenia zaświadczenia pracodawcy.

• Wiele zaświadczeń lekarskich jest wystawianych na okres nie dłuższy niż siedem dni. Czy takie zwolnienia ZUS może skutecznie kontrolować?

- Jeżeli pracodawca skieruje wniosek o kontrolę zaświadczenia lekarskiego jeszcze w okresie czasowej niezdolności pracownika do pracy, lekarz orzecznik w celu kontroli tego zaświadczenia może np. przeprowadzić badanie w miejscu pobytu ubezpieczonego. W przypadku gdy upłynął już okres czasowej niezdolności do pracy ustalonej w zaświadczeniu lekarskim i osoba, której dotyczy wniosek o kontrolę zaświadczenia powróciła już do pracy - lekarz orzecznik ZUS przeprowadza kontrolę dokumentacji medycznej stanowiącej podstawę wystawienia tego zaświadczenia. O wynikach przeprowadzonej kontroli ZUS informuje pracodawcę.

Grażyna Wawrzyńczyk-Kaplińska, dyrektor departamentu orzecznictwa lekarskiego ZUS, naczelnego lekarza ZUS

Rozmawiał PAWEŁ JAKUBCZAK

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK