| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > W tym roku zlikwidowanych zostanie nawet 5 tys. sklepów

W tym roku zlikwidowanych zostanie nawet 5 tys. sklepów

Duże zagraniczne sieci handlowe - Tesco i Carrefour - otwierają sklepy osiedlowe. Właściciele małych sklepów zbankrutują lub zostaną przejęci przez sieć. Wejście dużych graczy na lokalne rynki na pewien czas obniży ceny produktów.

Według prognoz dr Urszuli Kłosiewicz-Góreckiej z Instytutu Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji za kilka lat duże, zagraniczne sieci handlowe będą kontrolować nawet 60 proc. polskiego rynku. Do polskich sieci handlowych ma należeć 30 proc. rynku, a udział niezależnych sprzedawców spadnie do 10 proc. Dla konsumenta taki podział rynku nie będzie zły. W przeciwieństwie do wielu zachodnich krajów nadal mielibyśmy dużą konkurencję i to trzymałoby w ryzach zapędy handlowców do podnoszenia cen.

Dla prezesa Dery dużą szansą jest funkcjonująca już ustawa o klastrach. Umożliwia ona uzyskanie unijnego wsparcia dla właścicieli małych firm handlowych, którzy wspólnie chcą dokonywać zakupów u dostawców. Tacy przedsiębiorcy mogą liczyć na unijne wsparcie w ramach unowocześniania i budowania nowoczesnej sieci handlowej, a jednocześnie mogą liczyć na niższe ceny.

W sklepach sieciowych ceny są zwykle niższe. Wynika to przede wszystkim z tego, że kupując większą partię produktu można wynegocjować niższe ceny. Szacuje się, że dzięki temu można ograniczyć koszty nawet o 15 proc.

ZE STRONY PRAWA

Do tej pory nie został utworzony żaden hipermarket przy zastosowaniu ustawy z 11 maja 2007 r. o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych (Dz.U. nr 127, poz. 880). Budowane są tylko te obiekty, na które uzyskano pozwolenia jeszcze przed wejściem w życie ustawy. Brakuje przepisów wykonawczych.

Procedury przewidziane w ustawie dotyczą całej branży handlowej. Aby wybudować sklep większy niż 400 mkw., inwestor musiałby złożyć wniosek o zgodę i dołączyć opinię o wpływie tego obiektu na lokalny rynek pracy, infrastrukturę i środowisko. Nie może jednak tego zrobić z powodu braku rozporządzenia określającego wymogi, jakie powinna spełniać ta opinia.

MPS

Udział dużych sieci handlowych w handlu

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Sprzedaż detaliczna

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ROMAN GRZYB

roman.grzyb@infor.pl

OPINIA

PRZEMYSŁAW SKORY

Tesco Polska

Planowane na ten rok otwarcie pierwszych w Polsce sklepów Tesco Express to naturalna konsekwencja rozwoju firmy. Nie bez znaczenia jest zablokowanie możliwości budowania sklepów przez ustawę o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych. Ustawa weszła w życie siedem miesięcy temu, ale do dziś jest martwa, ponieważ brakuje rozporządzenia, które umożliwiłoby jej stosowanie. Ustawa została zaskarżona przez rzecznika praw obywatelskich do TK, jest też przedmiotem postępowania KE. Dopóki taki stan prawny będzie się utrzymywał, możliwe będzie uruchamianie wyłącznie małych sklepów, mniejszych niż 400 mkw., czyli o wymiarach 20 m na 20 m.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kowalczyk

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK