| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firma zapłaci właścicielowi za korzystanie z gruntu

Firma zapłaci właścicielowi za korzystanie z gruntu

Przedsiębiorca, który chce wybudować urządzenia przesyłowe, może domagać się ustanowienia na cudzej nieruchomości służebności gruntowej.


Zmiana prawa

Sejm uchwalił w piątek nowelizację kodeksu cywilnego i kodeksu postępowania cywilnego. Do kodeksu cywilnego została wprowadzona nowa instytucja - służebność przesyłu. Ustanowienia jej na cudzym gruncie będą mogli domagać się przedsiębiorcy, którzy budują urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne. Nie są one częścią składową nieruchomości i w dodatku nie wchodzą w skład przedsiębiorstwa.

Osoba, która poniosła koszty budowy urządzeń przesyłowych i jest ich właścicielem, ma prawo wystąpić z roszczeniami. Może domagać się zakupienia ich od przedsiębiorcy, który przyłączył je do swojej sieci. Natomiast przedsiębiorca będzie miał uprawnienie domagać się przeniesienia na niego własności urządzeń.

Właściciel nie może odmówić ustanowienia na swoim gruncie służebności przesyłu. Natomiast ma prawo zażądać w zamian za jej ustanowienie odpowiedniego wynagrodzenia od przedsiębiorcy.

Przedsiębiorca będzie mógł korzystać z nieruchomości obciążonej w oznaczonym zakresie. Takie uprawnienie przysługiwać mu będzie, gdy uzna, że służebność jest konieczna w celu właściwego korzystania z urządzeń.

Służebność wygaśnie, gdy przedsiębiorstwo ulegnie likwidacji. Wówczas przedsiębiorca powinien usunąć z nieruchomości urządzenia doprowadzające lub odprowadzające płyny, pary, gazy, energię elektryczną oraz inne urządzenia podobne, gdyby utrudniały korzystanie z niej. Przedsiębiorca może jednak uznać, że usunięcie urządzeń będzie nadmiernie uciążliwe lub spowoduje nadmierne koszty. W takim przypadku powinien on pokryć właścicielowi nieruchomości wynikłe z tego szkody.

Gdy przedsiębiorstwo, któremu przysługuje służebność przesyłu, zostanie sprzedane, to służebność przejdzie na nabywcę przedsiębiorstwa lub urządzeń przesyłowych.

- Przejście własności na nabywcę ma zapobiec wygaśnięciu służebności, wówczas gdyby nie stanowiły one przedsiębiorstwa albo jego zorganizowanej części - tłumaczy radca prawny Wojciech Biernacki z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy.

Służebność przesyłu może ustanowić sąd. Przedsiębiorca, który składa wniosek w tej sprawie, powinien wskazać właścicieli wszystkich nieruchomości, na których są urządzenia przesyłowe. Zanim sąd wyda postanowienie, będzie mógł przeprowadzić wizję lokalną, czyli dowód z oględzin nieruchomości. Zrobi to wówczas, gdy okoliczności istotne dla ustanowienia tej służebności będą sporne i wątpliwe.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Skała

Marek Skała – trener warsztatowy, coach, mówca inspiracyjny; prowadzi projekty rozwojowe i szkoleniowe. Właściciel firmy szkoleniowej MEGALIT – Instytut Szkoleń, Najlepszej Firmy Szkoleniowej 2014. Od 25 lat prowadzi projekty szkoleniowe i rozwojowe dla największych polskich i światowych koncernów. Moderator warsztatów strategicznych. Osobowość Roku 2015 miesięcznika Osobowości i Sukcesy. Współzałożyciel Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców. Członkostwo w ICF, ASTAD oraz International Federation of Journalists. Autor książek i dziennikarz – publicysta, napisał kilkaset tekstów z zakresu biznesu. Oraz dwa bestsellery „Psychologia Zmiany – rzecz dla wściekniętych” i „Manipulacja Odczarowana”. Nagroda: Ostre Pióro BCC, Proton 2012 dla najlepszego edukatora w branży PR. Prowadzi gościnnie zajęcia z PR i HR na kilku uczelniach w kraju.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK