| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > MRR: terminy konkursów dla firm w tym tygodniu

MRR: terminy konkursów dla firm w tym tygodniu

W tym tygodniu ogłoszone zostaną terminy konkursów na unijne dotacje dla firm w programie Innowacyjna Gospodarka - zapowiada Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego.


Po ponad roku udało się zakończyć prace nad rozporządzeniem o udzielaniu pomocy publicznej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Jest ono niezbędne do uruchomienia przez agencję unijnego wsparcia na lata 2007-2013 z programu Innowacyjna Gospodarka. Elżbieta Bieńkowska w piątek złożyła podpis pod tym rozporządzeniem. Wejdzie ono w życie w ciągu 14 dni po jego opublikowaniu. W ten sposób zniknęła ostatnia przeszkoda w uruchomieniu m.in. dotacji do innowacyjnych inwestycji o wartości 8-160 mln zł (Działanie 4.4. PO IG).

W tym tygodniu PARP zamieści na swoich stronach internetowych wszystkie niezbędne dokumenty dla zainteresowanych. Natomiast na jutro resort gospodarki oraz agencja zwołały konferencję, na której podadzą terminy naborów w PO IG. Jak wcześniej pisała GP, Działanie 4.4. ma wystartować 12 maja.

- Staraliśmy się robić wszystko, by jak najszybciej uruchomić wsparcie dla firm, ale prace nad rozporządzeniem zabrały nam dużo czasu - mówi Elżbieta Bieńkowska.

Na wniosek PARP przez miesiąc, jaki pozostał do rozpoczęcia naboru wniosków, przedsiębiorcy mają mieć możliwość dokładnego zapoznania się z dokumentacją konkursową. Przypomnijmy, że MRR deklarował, że w tym roku w ramach Działania 4.4. będzie do podziału ok. 1,5 mld zł.

Według Agnieszki Jankowskiej, dyrektora departamentu zarządzania programami konkurencyjności i innowacyjności w MRR, możliwe, że przedsiębiorcy z całej Polski będą musieli składać wnioski o dotacje w PARP w Warszawie. Tak się stanie, jeśli nie uda się na czas wybrać w każdym województwie regionalnej instytucji finansującej (RIF). Ocena formalna złożonych wniosków odbędzie się już w RIF-ach.

- Zakładamy, że do końca maja uda się wybrać w każdym regionie po jednej instytucji - mówi Agnieszka Jankowska.

Resort nie ma zamiaru naciskać na urzędy marszałkowskie, by przyśpieszyły konkursy dla firm w regionalnych programach operacyjnych. Na razie wystartowały one tylko w dwóch regionach: Opolskiem i Wielkopolskiem.

- Nie będę niczego w tym zakresie narzucała województwom. To ich decyzja, kiedy uruchomią dotacje dla przedsiębiorców - podkreśla Elżbieta Bieńkowska.

Dodaje, że w władze regionów mają świadomość, że firmy czekają na dotacje, ale chcą przygotować się do uruchomienia unijnego wsparcia. Według niej środki z UE we wszystkich regionach zostaną uruchomione do końca roku.

Według minister, kończą się już prace nad projektem noweli ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Kluczową zmianą dla beneficjentów jest wprowadzenie możliwości odwoływania się do sądu od wyników konkursu. Będzie to możliwe tylko w przypadku wystąpienia nieprawidłowości przy ocenie wniosku.

Fot. Marek Matusiak

Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju, nię będzie naciskać na przyspieszenie startu unijnych dotacji dla firm w regionach

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »