REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie nowy system odwołań przy przetargach

Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

Przedsiębiorcy będą mogli kwestionować wybór niekonkurencyjnego trybu postępowania, opis sposobu oceny spełnienia warunków podmiotowych, odrzucenie własnej oferty lub wykluczenie przy zamówieniach podprogowych.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Komitet Stały Rady Ministrów rozpatrzy dziś projekt nowelizacji prawa zamówień publicznych. Po serii międzyresortowych uzgodnień udało się osiągnąć kompromis - zmiany będą dotyczyć aż 50 przepisów. Nowela wprowadzi m.in. ważną modernizację systemu odwoławczego.

Progi odwoławcze

Przy zamówieniach o wartości mniejszej niż tzw. progi unijne (tj. 133 tys. i 206 tys. euro dla dostaw i usług oraz 5,15 mln euro dla robót budowlanych) przedsiębiorcy będą mogli wnosić odwołania, jednak tylko na określone czynności zamawiającego, tj. wybór niekonkurencyjnego trybu postępowania, opis sposobu oceny spełnienia warunków podmiotowych, odrzucenie własnej oferty lub wykluczenie. Przy takich zamówieniach wykonawca nie będzie mógł kwestionować wyboru najkorzystniejszej oferty. Powyżej progów unijnych przedsiębiorcy będą mogli odwoływać się w pełnym zakresie.

Ocena skutków

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- Zmiany dotyczące odwołań nie będą korzystne dla przedsiębiorców budowlanych. Nowela podwyższa bowiem próg, od którego można wnosić odwołania w tego rodzaju zamówieniach - ze 133 tys. euro lub 206 tys. euro (412 tys. euro w przypadku zamówień sektorowych) do 5,150 tys. euro - ocenia Anna Rudowald, prawnik z Kancelarii Salans.

Zwraca jednak uwagę, że w przeciwieństwie do stanu obecnego we wszystkich zamówieniach podprogowych (poniżej progów unijnych) wykonawca będzie mógł wnieść odwołanie na niektóre czynności zamawiającego, np. wybór trybu, wykluczenie z postępowania, odrzucenie oferty.

- Mimo ograniczenia możliwości wnoszenia odwołań w przypadku robót budowlanych pozostałe proponowane zmiany są korzystne dla wykonawców, bo będą oni mogli korzystać z większego katalogu środków ochrony prawnej - mówi Marcin Płużański, prawnik specjalizujący się w zamówieniach publicznych.

Teraz przedsiębiorcy nie mogą odwoływać się do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w postępowaniach o wartości poniżej 133 tys. euro i 206 tys. euro.

Zmiana specyfikacji

Dla zamawiających ważne będzie rozszerzenie możliwość zmiany specyfikacji. W przyszłości dopuszczalna będzie modyfikacja kryteriów oceny ofert oraz warunków udziału w postępowaniu.

REKLAMA

- Umożliwienie modyfikowania kryteriów oceny ofert i warunków udziału w postępowaniu to zmiana rewolucyjna. Aktualnie ich wadliwe sformułowanie powoduje unieważnienie postępowania i konieczność rozpoczynania go od nowa. Proponowana zmiana usprawni więc procedury przetargowe - ocenia Marcin Płużański.

Wskazuje jednocześnie, że gwarancją poszanowania zasady równego traktowania będzie obowiązek przedłużenia przez zamawiającego w takim przypadku terminu składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Niestety w procedurze uproszczonej (poniżej progów unijnych) projekt nie wyznacza minimalnego okresu, o jaki trzeba przedłużyć termin. - Może to powodować naruszanie przez zamawiających zasady równego traktowania wykonawców przez zmianę warunków udziału w postępowaniu i przedłużenie terminu składania ofert np. o jeden dzień - wskazuje Marcin Płużański.

Poprawki w ofertach

Poważnie zmienią się też zasady poprawiania oczywistych omyłek w ofertach. Do historii mają przejść przypadki, kiedy tańsza oferta odpada przez drobne redakcyjne nieścisłości.

Przedsiębiorcy będą mogli odwoływać się od najważniejszych decyzji zamawiającego przy mniejszych przetargach

EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA