REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ministerstwo zwleka z wydaniem rozporządzenia

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

Przedsiębiorcy nie mogą budować sklepów o powierzchni przekraczającej 400 mkw., bo Ministerstwo Gospodarki nie wydało rozporządzenia do ustawy.

Ustawa z 11 maja 2007 r. o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych (Dz.U. nr 127, poz. 880) obowiązuje już pół roku, ale do tej pory nie został utworzony żaden hipermarket przy zastosowaniu przewidzianej w niej procedury. Budowane są tylko obiekty, na które uzyskano pozwolenia przed wejściem w życie ustawy.

REKLAMA

Przepisy wykonawcze

Aby utworzyć WOH o powierzchni ponad 400 mkw., przedsiębiorca musi złożyć wniosek o zezwolenie do wójta, burmistrza, prezydenta właściwego ze względu na lokalizację sklepu. Takich samych formalności przedsiębiorca musi dopełnić, gdy chce otworzyć sklep spożywczy, chemiczny, meblowy, salon samochodowy, magazyn towarów, salon samochodowy oraz inny obiekt handlowy.

Podejmując decyzję o wydaniu zezwolenia, urząd zapoznaje się z opinią o wpływie WOH na lokalny rynek pracy, infrastrukturę oraz środowisko. Opinię wydaje rada gminy, która powinna uwzględnić stanowisko izb gospodarczych.

REKLAMA

Ustawa przewiduje, że powinny do niej zostać wydane przepisy wykonawcze przez ministra gospodarki. Określać one mają zakres analiz i opinii dotyczących oceny skutków utworzenia WOH. Bez tych przepisów nie mogą zostać sporządzone te dokumenty. Z kolei bez dokumentów nie zostanie wydane zezwolenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poprzedni rząd twierdził, że przygotował projekt rozporządzenia i przekazał do konsultacji międzyresortowych. Teraz resort gospodarki nie prowadzi prac nad projektem rozporządzenia, gdyż jego zdaniem ustawa powinna zostać uchylona w całości.

Trzy projekty

Do Sejmu wpłynęły już trzy poselskie projekty ustaw w sprawie budowy hipermarketów: PO, LiD i PiS.

- Czekanie na nową ustawę może potrwać kilka miesięcy, a w dodatku nie wiadomo, jak zagłosują posłowie. Nie wiadomo też, czy prezydent podpisze ustawę uchylającą przepisy, które wcześniej podpisał. Weto prezydenta przedłużyłoby jeszcze czas oczekiwania na nową ustawę - tłumaczy radca prawny Wojciech Biernacki z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy.

- Uważam jednak, że czekając na nowe przepisy należy wydać rozporządzenia wykonawcze do obowiązującej ustawy, po to, by sklepy mogły powstawać - mówi Piotr Czarny, przedsiębiorca z Bydgoszczy.

Posłowie PO i LiD domagają się uchylenia ustawy o tworzeniu i działaniu WOH, natomiast PiS chce znowelizować ustawę oraz zmienić i złagodzić przepisy regulujące sposób wydawania zezwoleń, ograniczając m.in. wpływ samorządów na decydowanie o ich tworzeniu. Zdaniem posłów PO dalsze obowiązywanie ustawy spowoduje zachwianie równowagi rozwoju sektora handlu poprzez uprzywilejowanie mniejszych sklepów. W dodatku duże sieci mogą zmienić strategię i stać się konkurencją dla drobnego handlu.

Odpowiedzialność karna

Natomiast posłowie LiD podważają zasadę odpowiedzialności karnej posiadającego zezwolenie przedsiębiorcy za uchybienia osób, które wynajęły,wydzierżawiły lub w inny sposób użytkują market. Zarzucają też, że przewidziane w ustawie terminy dla organów administracyjnych są zbyt długie, a radom gminy i sejmikom wojewódzkim przyznano nieograniczoną swobodę w zakresie wyrażania zgody lub odmowy.

- Proponujemy m.in., aby przed wydaniem zezwolenia nie było potrzebne zasięganie opinii sejmiku wojewódzkiego - wyjaśnia poseł Grzegorz Tobiszewski (PiS).

Skrócony ma być termin czekania na wydanie opinii oragnizacji samorządów przedsiębiorców do trzech tygodni. Gdy w tym czasie nie zostanie wydana opinia, to przyjmować się będzie, że jest ona pozytywna. Takie rozwiązanie, zdaniem posłów PIS, przyspieszy procedurę. Natomiast ograniczeniu formalności ma służyć wprowadzenie zapisu, że we wniosku o zezwolenie podawane będą tylko informacje o powierzchni maksymalnej i całkowitej marketu, bez powierzchni infrastruktury towarzyszącej.

400 mkw. wynosi powierzchnia marketu, na który potrzebne jest zezwolenie

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

 
 
 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA